Czy wiesz, kto i dlaczego wypowiedział te słowa – „Każdy oficer udający się w bój bez miecza jest nieodpowiednio uzbrojony”?

Słowa te należą do Jacka Churchilla oficera British Army znanego także jako „Fighting Jack Churchill” i „Mad Jack”.
John Malcolm Thorpe Fleming „Jack” Churchill urodził się 16 września 1906 w Surrey, w południowo-wschodniej Anglii. Ukończywszy Royal Military Academy w Sandhurst, w 1926 roku rozpoczął służbę w Birmie wraz z Regimentem Manchesterskim. Opuścił armię w 1936 roku i rozpoczął pracę redaktora gazety. Podczas II wojny światowej służył w szeregach oddziałów Commando.Do boju zwykł wyruszać uzbrojony w długi łuk, strzały oraz pałasz claymore.W maju 1940 roku, wraz z manchesterczykami, uderzył z zasadzki na niemiecki patrol w pobliżu francuskiego L’Epinette. Churchill dał sygnał do ataku poprzez posłanie strzały w niemieckiego feldwebla, stając się jedynym znanym brytyjskim żołnierzem, który powalił przeciwnika z długiego łuku w trakcie wojny.

Fot: Jack Churchill (skrajne prawo) z pałaszem w dłoni prowadzi ćwiczenia w Inveraray

 

Sylwester Brzozowski 

 

One Comment

  1. pałasz =/= claymore… ludzie nie piszcie głupot! Claymore to ciężki, dwuręczny miecz szkockich górali i nie ma nic wspólnego z pałaszem!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*