Czy wiesz, kto z 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka stracił jako pierwszy życie na kontynencie?

Żołnierzem, który jako pierwszy stracił życie był Szef Sztabu 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka  płk. dypl. Jerzy Levittoux

Jerzy Levittoux urodził się dnia 7 stycznia 1897 w Chrzanówce na terenie dzisiejszej Ukrainy. Od 1924 służył w Departamencie V Inżynierii i Saperów Ministerstwa Spraw Wojskowych, a później w Oficerskiej Szkole Inżynieryjnej. W latach 1925-1927 przebywał w Paryżu gdzie był słuchaczem słynnej École Supérieure de Guerre, po której ukończeniu otrzymał dyplom naukowy oficera Sztabu Generalnego. W 1929 został wykładowcą w Wyższej Szkole Wojennej w Warszawie. W latach 1931-1933 jako dowódca batalionu odbył praktykę liniową w 1 Pułku Czołgów stacjonującym w Poznaniu. Od 1933 roku pełnił obowiązki komendanta Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych, a rok później wyznaczony został na stanowisko komendanta Centrum Wyszkolenia Czołgów i Samochodów Pancernych w Twierdzy Modlin.

Był ostatnim polskim attache wojskowym w Tokio przed wybuchem II wojny światowej.
Płk. dypl. Jerzy Levittoux wysłany został przez gen. Maczka wraz z kwatermistrzem 1 DPanc. mjr. Mieczysławem Rutkowskim oraz oficerem łącznikowym mjr. Willsem i dwoma kierowcami do Dowództwa 21 Grupy Armii, aby zameldować zakończenie przygotowań jednostki do wymarszu na front. Ponadto mieli również zapoznać się z sytuacją na froncie i warunkami walki, w związku z czym dużo czasu spędzali w szeregach 11 Dywizji Pancernej, którą to miała właśnie zastąpić 1 DPanc. gen. Maczka. Nocą 18 lipca 1944 podczas powrotu z jednej z brygad 11 DPanc. jeep którym jechali został zaatakowany przez niemieckie samoloty. Na skutek niemieckiego ognia płk. dypl. Levittoux został ciężko ranny i zmarł niedługo później w drodze do szpitala. Pochowany został na brytyjskim cmentarzu wojennym w Ranville.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*