Czy wiesz skąd u Polaków wziął się zwyczaj salutowania dwoma palcami?

Salut pojawił się prawdopodobnie podczas wojen napoleońskich (Bitwa pod Raszynem) lub w czasie Powstania Listopadowego. Jeden z żołnierzy wioząc konno wiadomość został trafiony szrapnelami z których jeden trafił m.in. w dłoń na której zostały tylko dwa palce. Po dotarciu na miejsce wg jednej z wersji żołnierz zasalutował księciu Poniatowskiemu krwawiącą dłonią z dwoma palcami. Poniatowski na pamiątkę tego zdarzenia wprowadził zwyczaj salutowania w taki sposób. Inne wersje zmieniają miejsce bitwy i dowódcę. Księcia Poniatowskiego zastępują Tadeusz Kościuszko lub generał Józef Chłopicki.

13 komentarzy

 1. A ja myślałem że to od podnoszenia przyłbicy : ]

  • Ogółem gest salutowania pochodzi z czasów rycerskich, kiedy to rycerz spotkawszy innego i nie mając wrogich zamiarów otwierał ręką przyłbicę. Ale Polacy mają swój sposób salutowania dwoma placami, który dodatkowo ma swoją historię 😉

  • zaslony jak juz. przylbica to caly helm, jego ruchomy element to zaslona

 2. kto napisal ten artykul? kto tak twierdzi? skad to wiadomo? zrodla? bo poki co, to to jest pare linijek wydumanych dydrymalow, mogacych nie miec nic wspolnego z rzeczywistoscia 🙁

 3. Zwyczaj salutowania w armiach nowożytnych rozpowszechnili Francuzi w czasach wojen rewolucyjnych, potem zwyczaj ten przyjęły inne armie, w tym polska.

 4. salutowanie dwoma paluchami to pedalstwo tak jak stanie na bacznosc ze zlaczonymi nogamii, amerykancy robia to lepiej wyglada a nie jabys powstrzymywal pierda w dupie.

  • no trzymajcie mnie bo zabije, jdyna roznica w naszym salutowaniu a amerykancow to ilosc palcow wiec zamknij ryj i poczytaj troche o patriotyzmie …. swiatowiec sie znalazl

   • Amerykanie, stają jeszcze w rozkroku. Ale masz rację, to już jest po prostu czepianie się dupy, bo jakiś wieśniak myśli że błyśnie dzięki temu.

  • taa.. amerykańskie salutowanie do gołej głowy to szczyt lansu 😉

  • Pedałem to jesteś ty . Jedź do łameryki i niech Cie w dupie walą rengersi hooah !

 5. Witam! Pozwolę się wtrącić do dyskusji. Otóż mi kiedyś tłumaczono, że zwyczaj ten pochodzi od gestu wyrażającego pokorę wobec majestatu władcy, od którego bije jasność taka, że trzeba osłaniać oczy przed blaskiem. Wydawało mi się to rozsądne, biorąc po uwagę, że salutuje się wyższemu stopniem. Pozdrawiam

 6. Jeden palec prawej dłoni wzniesiony pionowo ku górze symbolizuje gwiazdę pięcioramienną, zorientowaną jednym ramieniem pionowo ku górze – czyli gwiazdę ,,bogów tej ziemi”.
  Dwa rozsunięte palce wzniesione symetrycznie pionowo ku górze symbolizują gwiazdę pięcioramienną, zorientowaną jednym ramieniem pionowo ku dołowi, a więc pogaństwo a nawet samego szatana – czyli gwiazdę ,,wodza bogów tej ziemi” (w pewnym okresie niemieckie formacje tak salutowały).
  Trzy środkowe palce prawej dłoni (wskazujący, środkowy i serdeczny) , przyciśnięte razem i skierowane pionowo ku górze, symbolizują Boga, Honor i Ojczyznę, względnie Trójcę świętą (skauci mają jeszcze inne swoje dodatkowe wytłumaczenie tego gestu).
  Moja Babcia – heraldyczka w najpierwszym z polskich Rządów, powstałym w Księstwie Cieszyńskim już w 1916.roku, tłumaczyła, że sposób salutowania dwoma złączonymi palcami symbolizuje ,,czwórkę” – więc Święty Krzyż, co też czasem tłumaczono jako Bóg i Honor, skoro nie mieliśmy ziemskiej Ojczyzny. W powstaniach był to też pewien sposób konspiracyjnego porozumienia już przy spotkaniu żołnierzy najdziwaczniej ubranych, nawet często w mundury wrogów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*