Czy wiesz, że Polak był królem Madagaskaru?

Maurycy August Beniowski „Dla jednych to bohater znamienity i rycerz nieustraszony, dla drugich awanturnik, intrygant, człowiek bez czci i wiary” – takie słowa widnieją w „Polskim słowniku biograficznym”
Urodził się w 1746 roku, na terenach dzisiejszej Słowacji i idąc śladami swego ojca wybrał karierę wojskową. Przyłączył się do konfederacji barskiej. W 1769 roku został ranny i pojmany przez Rosjan. Za udział w konfederacji został skazany na zesłanie na Kamczatkę. Tam nie czekał długo i stanął na czele spisku, który miał na celu, wzniecenie antyrosyjskiego buntu i ucieczki. W 1771 roku akcja zakończyła się sukcesem i po opanowaniu statku wyruszył w morską przygodę, podczas której zdobyła sławę jako odkrywca nowych lądów i szlaków morskich.

Dzięki swoim osiągnięciom został przyjęty do francuskiej armii w randze pułkownika i w 1773 roku wysłany z misją skolonizowania Madagaskaru. 3 lata pobytu na wyspie pokazały, iż był dobrym zarządcą. Dbał o rozwój wyspy, prowadził geograficzne eksploracje i zawierał sojusze z lokalnymi plemionami, które ponoć obwołały go ampansakabą, czyli najwyższym wodzem.

Dzięki tej pracy, źle się układały jego stosunki z urzędnikami francuskimi, którzy podejrzewali, iż chce on stworzyć na wyspie samodzielnie państwo. Z tego powodu w 1776 roku został odwołany.
Beniowski starał się zainteresować rządy różnych państw planem wyzwolenia Madagaskaru.
Niestety jego zabiegi były lekceważone. 25 grudnia 1783 roku już jako malgaski ampansakaba, zaoferował Wielkiej Brytanii sojusz. Mimo lekceważenia spotkał się z zainteresowaniem Londyńskiego Towarzystwa Naukowego oraz poparciem kilku finansistów amerykańskich. Dzięki temu zdobył statek i 7 lipca 1785 roku dotarł na Madagaskar. Tubylcy witali swojego „króla” Beniowskiego z wielkim entuzjazmem. Rozpoczął opanowywanie wyspy i zdobywanie francuskich osiedli. Taki obrót sprawy spowodował, iż Francuzi wysłali wojska w celu pacyfikacji „króla”.
Oddział Beniowskiego nie dał rady w walce z Francuzami, poległ on 23 maja 1786 roku.
Postać Beniowskiego jest oceniania różnie, jednak na Madagaskarze po 1960 roku uważany jest za bohatera.

Ciekawostka pierwotnie opublikowana 11 sierpnia 2013 roku

3 komentarze

  1. skubany, w wieku 5 lat był już konfederatem i został raniony przez Rosjan. Dziś 5-latek co najwyżej do szkoły idzie. To były czasy…

  2. w wieku pięciu lat został pojmany i ranny? sprawdzajcie co piszecie.

  3. Polak? To ja jestem chińczyk…… Też się mogę za chińczyka uważać, jak ponoć Maurycy się uważał za Polaka….

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*