Czy wiesz, że Mościcki chciał zostać zamachowcem samobójcą?

Czy wiesz, że prezydent Ignacy Mościcki chciał zostać zamachowcem samobójcą?

W latach 90. XIX wieku, późniejszy prezydent Polski, Ignacy Mościcki chciał zostać zamachowcem samobójcą! Studiując na wydziale technologii chemicznej na politechnice w Rydze związał się z polskimi organizacjami spiskowymi. Początkowo należał do Ligii Narodowej, ale później rozpoczął współpracę z socjalistami z Polskiej Socjalno-Rewolucyjnej Partii „Proletariat” (II Proletariatu).

Opracował plany bomby, mającej posłużyć do przeprowadzenia spektakularnego ataku na przedstawicieli władz zaborczych w Warszawie. Do budowy ładunku wykorzystał skradziony z laboratoriów politechniki zapas nitrogliceryny.

Głównym celem ataku miał być carski generał-gubernator Osip Romejko-Hurko. Mościcki i jeszcze jeden zamachowiec, anarchista Michał Zieliński, mieli wysadzić się w powietrze w tłumie carskich dostojników podczas uroczystej mszy w praskiej cerkwi, w dniu 4 września 1892 roku.

Przed zamachem Zieliński przekonał jednak Mościckiego, którego znał ze studiów w Rydze, aby wyjechał, ponieważ policja wpadła na ich trop. W rzeczywistości zdecydował się uratować życie przyjaciela i samotnie przeprowadzić zamach. 4 września 1892 roku spróbował zrealizować przygotowany z Mościckim plan.

Bomba jednak nie wybuchła, a Zieliński zatrzymany, nie chcąc zdradzić towarzyszy, popełnił samobójstwo.

Zanim policja wpadła na jego trop, Ignacy Mościcki zdążył dotrzeć do Londynu.

Piotr Ciszewski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*