Wikingowie

Czy Wikingowie dotarli do Ameryki przed Krzysztofem Kolumbem?

Przypuszczalnie potwierdzenie odkrycia śladów zamieszkiwania przez Wikingów jednej z wysp u wybrzeży Kanady może zmienić podręcznikową wykładnię o tym, że po raz pierwszy na nowym kontynencie Europejczyk pojawił się dopiero u schyłku XV wieku.

W 1960 roku archeolodzy odnaleźli na obszarze Nowej Fundlandii ślady obecności Wikingów już około tysiąc lat temu.  Miejsce to nazwano L’Anse aux Meadows.

Obecnie grupa badaczy odkopuje namierzone nową lokalizację na Point Rosee, która być może zamieszkiwana była przez Wikingów. Miejsce zostało zlokalizowane dzięki zdjęciom satelitarnym, z których korzystała amerykańska archeolog Sarah Parack podczas poszukiwań śladów dawnych osad na całej wyspie.

„Miejsce takie jak Piont Rosee może ujawnić, jak wyglądała początkowa fala kolonizacji nordyckiej, nie tylko dla Nowej Krainy, ale dla reszty Północnego Atlantyku”- tak skomentowała odkrycie Parack.

Aczkolwiek podkreślić należy, że dotychczas nie znaleziono mocnych dowodów na potwierdzenie, iż w tym miejscu znajdowała się rzeczywiście przed wiekami osada Wikingów. Niewątpliwie światło na losy znaleziska rzucą dalsze wykopaliska archeologiczne.

Źródło: histecho.com

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*