Trwają prace nad nowym tłumaczeniem Kodeksu Florentino

Naukowcy z Meksyku i Stanów Zjednoczonych pracują nad nowym tłumaczeniem Codex Florentino (Kodeksu Florentino), hiszpańskiego dokumentu z XVI wieku, opisującego życie i obyczaje Azteków w prekolumbijskim Meksyku. Kodeks napisany został w trzech językach: nahuatl, łacińskim i kastylijskim. Prace nad nowym przekładem Kodeksu dotyczą tej jego części sporządzonej w prekolumbijskim języku Azteków zwanym nahuatl („prosty język”), którym obecnie posługuje się w Meksyku około miliona osób.

Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu Muzeum Getty w Los Angeles (USA) oraz pomocy Biblioteca Medicea Laurenziana we Florencji (Włochy), w której manuskrypt jest obecnie przechowywany. Nowe tłumaczenie Kodeksu Florentino – części spisanej w azteckim języku nahuatl umożliwi naukowcom dalsze prace nad tym dokumentem. Planowane jest utworzenie strony internetowej, która zawierać będzie tłumaczenia także na język angielski, cyfrową wersję Kodeksu w wysokiej rozdzielczości oraz analizę opracowaną przez specjalistów z Meksyku i USA.

Kodeks Florentino powstał w latach 1540 – 1577, za jego autora uważa się franciszkanina Bernardino de Sahaguna, który rozpoczął tworzenie manuskryptu na zlecenie ojca Rodrigo de Soquera. Manuskrypt prawdopodobnie wzorowany był na starszych rękopisach z około 1500 roku. Kodeks zawiera tekst rozmieszczony w dwóch kolumnach, z których prawa została napisana w azteckim języku nahuatl a lewa w języku hiszpańskim (dialekcie kastylijskim z XVI wieku). Część Kodeksu w języku nahuatl spisywało 24 wykształconych azteckich skrybów. Manuskrypt zawierał również ponad 2400 ilustracji. Dokument ten jest bezcennym źródłem wiedzy na temat Meksyku w XVI wieku i cywilizacji Azteków z okresu prekolumbijskiego (przed przybyciem na te tereny Krzysztofa Kolumba).

Źródła: inah.gob.mx; przedkolumbem.blogspot.com; wikipedia
Fot: Wikimedia Commons

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*