Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Czy wschodniopruskie ogrody wrócą do swojej świetności?

Czy wschodniopruskie ogrody wrócą do swojej świetności?

Wschodniopruskie ogrody: Prusy – kraina przesiąknięta historią niezwykłą, gdzie splatały się losy różnych plemion i  narodów. Dziś znaczna część terytorium tzw. Prus Wschodnich znajduje się w granicach Rzeczypospolitej Polskiej. Na nas więc spoczywa obowiązek zachowania dla potomnych wszelkich śladów historii jakie znajdują się na tych terenach. Jednym z nich są pozostałości kompleksów parkowych, które z reguły powstawały przy siedzibach miejscowej szlachty. Zapotrzebowanie na tego rodzaju kwitnące i zieleniące się połączenia twórczości architektonicznej z ogrodniczą wykreowało wielu znawców tej sztuki. Faktycznie bowiem mamy tu do czynienia już nie z rzemiosłem, prostackim odwzorowaniem pewnych ustalonych i modnych kanonów, ale właśnie artystyczną kreacją najwyższej próby.

Dzięki poszukiwaniom przeprowadzonym przez architektów krajobrazu oraz archiwistów w archiwach państwowych w Bydgoszczy i Olsztynie udało się odnaleźć projekty jednego z nich, Johanna Larassa, który działalność swoją rozwijał w drugiej połowie XIX wieku. Warto przytoczyć tutaj opinię dr inż. Marty Akinczy – prezes Warmińsko – Mazurskiego Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu:

Za każdym razem, gdy je oglądam, nie mogę wyjść z podziwu nad znakomitym wykonaniem ich przez autora. Obecnie architekci krajobrazu tworzą projekty posługując się głównie programami komputerowymi, zatem to co jest na obecne czasy niewyobrażalne to, że Larass wykonywał wszystkie swoje projekty ręcznie. Plany sytuacyjne posiadłości są wykonane za pomocą czarnego i czerwonego tuszu piórkiem, na kartonie o nierównej fakturze. Podpisy są wykonane pismem gotyckim. Na ten materiał nałożony jest przeźroczysty, miękki pergamin, na którym autor umieszczał swój projekt. Każdą grupę roślin rysował precyzyjnie, miałam podejrzenia, że posługiwał się stemplami, ale każdy rysunek jest inny.

Te czterysta szczegółowych planów jakie szczęśliwie przetrwały dziejowe zawieruchy, są nie tylko finezyjnym majstersztykiem, świadectwem rysowniczego kunsztu i pewnej wizji architekta. Stanowią bowiem także niezwykle cenny materiał, którym posłużyć by się można do rewitalizacji wszystkich tych lokacji, których dotyczą. Zainteresowani tematem specjaliści zgodnie apelują, by decyzji o jej podjęciu, nie odkładać do momentu, kiedy ostatnie zachowane ślady parków Larassa  zatrze czas.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Szymon Kwiecień

PartnerzyPrzewiń do góry