Do Muzeum Powstania Warszawskiego trafiły rysunki powstańców

Muzeum Powstania Warszawskiego wzbogaciło się o kilka wyjątkowych eksponatów. Do jego zbiorów trafiło 18 rysunków przedstawiających powstańców, których autorem był Leon Michalski.

Prace placówce przekazała córka artysty Ewa Michalska-Gawron. Jak zaznaczyła, jej zmarły w 1989 r. ojciec chciał, żeby rysunki trafiły właśnie do Muzeum Powstania  Warszawskiego. Rysunki zostały wykonane na pożółkłych i poplamionych kartkach wyrwanych z notatnika. Jak zaznaczyła córka artysty były one niedokończone, w dodatku zostały uszkodzone podczas przenoszenia ich kanałami. Notes, w którym znajdowały się portrety mógł przepaść podczas wojennej zawieruchy, lecz odnalazł go i zwrócił właścicielowi Stanisław „Miedza” Tomaszewski.

Prace Michalskiego po raz pierwszy zostały zaprezentowane w Galerii Stara Kordegarda w Łazienkach Królewskich w 1986 r.

Leon Michalski w latach 1934-1939 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem Mieczysława Kotarbińskiego. W trakcie II Wojny Światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną. W trakcie powstania warszawskiego był członkiem grupy Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Po wojnie został wykładowcą ASP. Specjalizował się między innymi w malarstwie sztalugowym czy ściennym.

Źródło: warszawa.wyborcza.pl, warszawa.eska.pl, rdc.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Makówka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*