Nurkowie wydobyli z wraku bałtyckiego okrętu kilkaset pocisków z okresu II wojny światowej

Amunicję zlokalizowano w rejonie Bałtyjska, niedaleko miasta, dlatego nurkowie postanowili podjąć natychmiastową reakcję. Specjaliści nie mieli łatwego zadania ze względu na ogromne ilości pocisków znajdujących się we wnętrzu wraku barki samobieżnej.

Miasto do roku 1946 nazywało się Piława i było ważnym portem morskim Królewca. Stąd  odpływały ostatnie niemieckie jednostki zanim wkroczyli tu Sowieci.

 O wydarzeniu poinformowało w oficjalnym komunikacie  Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej.  Dostępne dane na ten temat wskazują, że wrak liczy 70 metrów długości i 8 metrów szerokości. Z racji tego, że jednostka spoczywa na głębokości 17 metrów w odległości 1,5 kilometra od miasta, nurkowie podjęli szybkie działania.

W trakcie inspekcji wraku znaleziona została zaskakująca liczba pocisków- aż 10 tys.! We wrześniu 2020 usunięto już 7 tys. sztuk amunicji do granatników ręcznych Panzerfaust.

W poprzednich dniach jednostka specjalna „Lider” zajmująca się tego typu sprawami dokonała unieszkodliwienia następnych 620 pocisków artyrelyjskich oraz 5 do Panzerfausta, wydobytych z wraku barki.

Źródło: divers24.pl

Jakub Zieliński

Fot: divers24.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*