Poznań: w przyszłym roku otwarte zostanie Centrum Szyfrów Enigma

Centrum Szyfrów Enigma będzie można zwiedzać w stolicy Wielkopolski już za rok, latem 2021 roku. Dokładnie w tym samym miejscu pracowali Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski – nasi słynni kryptolodzy.

9 lipca władze miasta przekazały informację, że wydały pozwolenie na budowę i rozpoczęcie prac budowlanych. Równocześnie prowadzone są poszukiwania działającej repliki niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. 

Centrum zostanie stworzone w gmachu Collegium Martineum UAM, czyli w ścisłym centrum miasta. Na konferencji prasowej prezydent miasta Mariusz Wiśniewski przypomniał, że przed wojną w tym miejscu funkcjonowała filia wojskowego Biura Szyfrów, a w jego szeregach pracowali nasi przyszli pogromcy Enigmy. 

Prezydent miasta Poznania powiedział To będzie miejsce, które będzie opowiadało historię pracy całego zespołu ówczesnych kryptologów, będzie to też jednak opowieść o historii naszego miasta. Ma to być miejsce zaznajamiające młodych ludzi z matematyką i kryptologią. Mam nadzieję, że spotkamy się na otwarciu Centrum w przyszłym roku, przed sezonem letnim.

Dodał, że historia kryptografii zostanie przedstawiona zwiedzającym przez nowoczesną, multimedialną ekspozycję. Chętne osoby będą mogły przejść kurs szyfrowania, gdzie dowiedzą się jak wyglądały dawne metody utajniania informacji. Dodatkowo zapoznani zostaną z historią powstania samej Enigmy. Nie zapomniano o najmłodszych. Dla nich zostanie przygotowany fragment niemieckiego U-boota z pomieszczeniem szyfranta i telegrafisty.  

Prezydent Mariusz Wiśniewski dodał Centrum przybliży także związek prac prowadzonych przez naszych kryptologów z odbywającą się właśnie rewolucją cyfrową. Poruszone zostaną zagadnienia takie, jak programowanie czy bezpieczeństwo w sieci. Obecnie staramy się również pozyskać replikę Enigmy. Jeżeli uda nam się znaleźć działający egzemplarz, z całą pewnością będzie on dużym atutem nowej atrakcji miasta.

Odpowiedzialność za budowę Centrum spoczywa na konsorcjum firm: Atrem, Firma Budowlana Dota i New Amsterdam. Na pierwszym piętrze budynku Collegium Martineum UAM, w ostatnich tygodniach były prowadzone prace przygotowawcze przez wykonawcę.

W tym samym czasie prowadzone są prace nad przygotowaniem multimedialnej ekspozycji. Ta część inwestycji spoczywa na firmie New Amsterdam, która na swoim koncie ma wykonanie wystawy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz ekspozycji w historycznej siedzibie brytyjskich kryptologów – w Bletchley Park pod Londynem.

Inwestycji partneruje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Profesor Tadeusz Wallas, prorektor uniwersytetu zaznaczył, iż uczelnia użyczyła pod przyszłe Centrum Szyfrów Enigma ponad 1 tys. mkw oraz zwiększyła finansowanie remontów i unowocześniania budynku.

Modernizacja obejmie wnętrza gmachu. Wyremontowane zostaną instalacje, wnętrza zyskają nowa aranżację oraz zostaną poprawione udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Oprócz Miasta Poznań oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, które łącznie przekazały blisko 30 mln zł na projekt oraz budowę Centrum Szyfrów Enigma, przedsięwzięcie to jest finansowane z funduszy unijnych.

Źródła: naukawpolsce.pap.pl,

Gabriela Żok

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*