Druga młodość niedawno odnalezionego rękopisu Marka Twain’a. Powstała nowa książeczka dla dzieci

Choć Mark Twain zmarł ponad 100 lat temu, to niedawno nadarzyła się okazja, by przypomnieć o jego osobie. Odnaleziony na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley rękopis Marka Twaina został przerobiony na książeczkę dla dzieci.

Przypadkowe odkrycie spowodowało ponowne przypomnienie o zmarłym ponad 100 lat temu wybitnym amerykańskim pisarzu i satyryku – Marku Twainie. Niepublikowany nigdy wcześniej 16 stronicowy rękopis artysty zawierał notatki na temat bajki opowiadanej córkom do snu. Rękopis został odkryty przez Johna Birda odwiedzającego archiwum Mark Twain w UC Berkeley. Przy pomocy dwóch laureatów nagrody Caldecotta – Philipa i Erin Stead, zapiski artysty przeżywają drugą i to rozszerzoną młodość.

Bajka, którą Twain opowiadał swoim córkom do snu została zaadoptowana do 152-stronicowej, 11-częściowej ilustrowanej opowieści „Odkupienie księcia Oleomargarine”. Książeczka opowiada historię chłopca, który zjada kwiat, który to wyrósł z magicznego nasionka. Ów kwiat daje chłopcu możliwość komunikowania się ze zwierzętami, więc bohater wraz ze swoimi dzikimi przyjaciółmi wyrusza w podróż mającą na celu uratowanie porwanego księcia.

Małżeństwo Philip i Erin Stead przyznają, że historia z zapisków Twaina nie miała zakończenia, a to, czy autor żadnego nie wymyślił, czy też może po prostu go nie zapisał, nie miało dla nich znaczenia. Autorzy biegli są w opowiadaniach dla dzieci dlatego też rozszerzyli historię i zadbali o dodanie swoich własnych szczegółów.
Zarówno znalezisko rękopisu, jak i wydanie książki to niecodzienne zjawisko. Prywatnych zapisków Twaina niestety nie zachowało się wiele i nigdy nie były przeznaczone dla mas.

Źródło: sfgate.com

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*