Dwór kobiecy w Rzeczpospolitej XVII i XVIII wieku, red. B. Popiołek
Herstoria ostatnio zrobiła się bardzo modna. Z jednej strony dobrze, z drugiej nie, ponieważ większość tego co powstaje pod jej szyldem to zwykły feministyczny, barwiony jeszcze polityką bełkot. Ale o herstorii a szerzej mówiąc roli kobiet w dziejach, można pisać w dobrym guście, za smakiem i porządnie. A ta książka jest tego dowodem. A przy okazji świetnym studium społeczeństwa Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
„Dwór kobiecy w Rzeczpospolitej w XVII i XVIII wieku”, wydana nakładem wydawnictwa Libron to zbiór artykułów największych specjalistów od historii społecznej epoki nowożytnej. Co ciekawe wśród 11 autorów znajdziemy dwóch mężczyzn, których teksty – przynajmniej w mojej opinii – trzymają wysoki poziom narzucony przez takie wielkie nazwiska jak Urszula Augustyniak czy Bożena Popiołek.
Kiedy po raz pierwszy wziąłem książkę w ręce uznałem, że musi być świetna. Gwarantowały to właśnie nazwiska autorów i redaktorek oraz wydawnictwo, pod którego szyldem ukazała się pozycja. A więc o czym jest książka?
Zaprezentowane w zbiorze artykuły ukazują specyfikę dworu szlachcianek i magnatek w XVII i XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej (znalazła się tam nawet jedna była królowa). Czytelnik w książce odnajdzie, więc artykuły traktujące o dworach księżnych ich organizacji, relacjach w nim panujących i ogromnej roli tych struktur w kształtowaniu i funkcjonowaniu społeczeństwa staropolskiego. Autorzy prezentują szeroki przegląd dworów kobiecych na przestrzeni dwóch stuleci. I choć jest to zagadnienie raczej z kategorii wysoce specjalistycznych, to sposób jego opracowania naprawdę może trafić gusta każdego historyka-nowożytnika.
Publikację czyta się naprawdę szybko (jak na tak bardzo naukową pozycję) i przyjemnie. Jednak nijak nie można powiedzieć o niej, że jest lekka. Jest to pozycja naukowa i tak należy ją postrzegać. I odbierać. Każdy z artykułów to naprawdę solidne i wnikliwe studium przypadku i zagadnienia. Przy jego opracowaniu autorzy oparli się na wyjątkowych, często nieznanych wcześniej źródłach takich jak korespondencja, dokumentacja gospodarska, teksty literackie czy akty prawne. Na podstawie nich wszystkich budowany jest fantastyczny obraz tego, jak bardzo kobiety i ich otoczenie kształtowało obraz społeczeństwa w czasach Rzeczpospolitej.
Publikacja jest naprawdę rzetelna i niezwykle bogata. Jak na pozycję naukową przystało, każdy z tekstów posiada solidny aparat badawczy i naprawdę uczciwą argumentację wniosków. Stanowi niewątpliwie świetny przyczynek do badania herstorii XVII i XVIII wieku.
Z czystym sercem polecam tę książkę wszystkim zainteresowanym dziejami kobiecej działalności, społeczeństwem Rzeczpospolitej i po prostu historią o kobiecej twarzy.
Wydawnictwo: Libron
Ocena recenzenta: 6/6
Dawid Siuta