Dyskusja wokół polskiego wydania książki „Zagłada Żydów Europejskich” Raula Hilberga

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku  w ramach wykładów otwartych „Spotkania z historią” zaprasza na dyskusję wokół polskiego wydania książki  Raula Hilberga „Zagłada Żydów Europejskich”.

Spotkanie odbędzie się 13 marca 2014 r. (czwartek) w Hotelu Scandic w Gdańsku, ul. Podwale Grodzkie 9, o godz. 17.00.

W dyskusji udział wezmą:

dr hab. Grzegorz Berendt –pracownik IPN w Gdańsku, profesor Uniwersytetu Gdańskiego oraz  członek Rady Naukowej Żydowskiego Instytutu Historycznego

dr hab. Dariusz Libionka – pracownik Państwowego Muzeum na Majdanku oraz Centrum Badań nad Zagładą Żydów

Jerzy Giebułtowski – tłumacz polskiego wydania książki

Moderator : dr hab. Rafał Wnuk – kierownik działu naukowego Muzeum II Wojny Światowej

[divider]

Raul Hilberg (ur. w 1926 roku w Wiedniu, zm. w 2007 w USA) – amerykański historyk żydowskiego pochodzenia, badacz zagadnień związanych z Holocaustem. Jego trzytomowe dzieło „The Destruction of the European Jews” („Zagłada Żydów Europejskich”), które ukazało się w 1961 r. w Stanach Zjednoczonych należy do najważniejszych dzieł na temat Zagłady.

W miarę ukazywania się nowych źródeł Hilberg rozbudowywał i uzupełniał swoją pracę. Książka doczekała się ponownych wydań w 1985 r. i 2004 r. Dzieło Raula Hilberga zostało przetłumaczone na kilkanaście języków. Prace nad polskim przekładem trwały od 2007 r. były poprzedzone wcześniejszymi konsultacjami z Autorem. Pierwotne podejmowano próby wydania skrótu, ale Autor nie wyrażał zgody, bowiem uważał, że w Polsce, na ziemiach której Niemcy dokonali Zagłady powinno ukazać się pełne wydanie jego książki. Cel udało się osiągnąć w 2014 r.

 

     

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*