Izraelscy archeolodzy wykorzystali drona do zlokalizowania starożytnej struktury liczącej 2200 lat. Obiekt znajdował się w samym sercu wojskowego poligonu.
Pochodząca sprzed 2200 lat struktura może być świątynią lub pałacem z czasów starożytnej kultury Idumei (od Edomu – krainy historycznej na południu Izraela). Obiekt został odkryty przez ekspertów z Urzędu ds. Zabytków Izraela i Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Struktura pochodzi z okresu hellenistycznego, kiedy wpływy greckie były silne w regionie. Ołtarz ozdobiony wizerunkiem byka znaleziony został w budynku Horvat’Amuda w regionie Lachish w Izraelu. Edomici byli ludem semickim pochodzącym z południowej Jordanii, który osiadł u podnóża Judy. Archeolodzy uważają, że ołtarz mógł zostać rozebrany podczas podboju tego obszaru przez dynastię Machabeuszy w II wieku p.n.e.
„Jeśli to rzeczywiście był edomicki pałac lub świątynia, to jest to rzadkie i eskscytujące odkrycie – podobne struktury w tym kraju można policzyć na palcach jednej ręki” – wyjaśnili dyrektorzy wykopalisk dr Oren Gutfeld, Pablo Betzer i Michał Haber. Dron wyposażony w kamerę pomógł zlokalizować strukturę. Dwa kamienne ołtarze znalezione zostały w jednym z pomieszczeń wewnątrz struktury. Jeden z ołtarzy z wyrzeźbionym wizerunkiem byka, stał w miejscu, które przypuszczalnie mogło być fasadą świątyni ozdobionej wspaniałymi kolumnami. Byk według ekspertów mógł reprezentować bóstwo czczone przez Edomitów. Znaleziono również naczynia garncarskie, malowane miski, pojemniki do przechowywania cieczy oraz lampy oliwne. Dodatkowo odnaleziono szereg podziemnych pomieszczeń wykorzystywanych jako kamieniołomy, łaźnie rytualne, olejarnie i gołębniki.
Eksperci coraz częściej wykorzystują nowoczesne technologie do odkrywania starożytnych ruin. Najlepszym tego rodzaju przykładem jest fakt wykorzystania szpiegowskich zdjęć satelitarnych i dronów do zlokalizowania starożytnego zaginionego miasta w północnym Iraku.
Źródła: foxnews.com
Fot: Wikimedia Commons
Zenon Purta