2 sierpnia 1876 roku zginął Dziki Bill Hickok

Tego dnia 1876 roku w wieku 39 lat w trakcie gry w pokera zginął Dziki Bill Hickok

Dziki Bill Hickok zginął w saloonie Deadwood w Dakocie, w trakcie gry w pokera. Jack McCall strzelił mu w tył głowy. Już za życia był znanym żołnierzem i aktorem, zawodowym hazardzistą, lecz najbardziej zasłynął z udziału w strzelaninach na prawdziwym Dzikim Zachodzie.

1 sierpnia 1876 roku Hickok grał w pokera w Saloonie No. 10 Nuttal & Mann w Deadwood w Dakocie. Kiedy przy stole zwolniło się miejsce, do gry usiadł pijany mężczyzna, Jack McCall. Przegrał.

Hickok zachęcał McCalla, aby skończył grę, aż nie zdoła pokryć strat. Zaoferował mu pieniądze na śniadanie. Chociaż McCall przyjął pieniądze, najwyraźniej poczuł się obrażony. Następnego dnia Dziki Bill Hickok znowu grał w pokera. Zwykle siadał plecami do ściany, żeby widzieć wejście. Tym razem jedynym dostępnym miejscem było krzesło odwrócone od drzwi. Dwukrotnie poprosił innego mężczyznę przy stole, Charlesa Richa, aby zamienił się z nim miejscami, lecz ten odmówił.

Następnie McCall wszedł do saloonu, stanął za Hickokiem, wyciągnął swój rewolwer Colt Model 1873 Single Action Army kal. 45 i krzyknął tuż przed strzałem w głowę Hickoka z bliskiej odległości:

Damn you! Take that!

Hickok zmarł natychmiast. Kula przeszła przez jego prawy policzek i trafiła innego gracza, kapitana Williama Massie, w lewy nadgarstek. Hickok miał powiedzieć swojemu przyjacielowi Charliemu Utterowi i innym, którzy z nimi podróżowali, że sądził, iż zostanie zabity właśnie w Deadwood.

Kiedy Hickok został trafiony, trzymał dwie pary: czarne asy i czarne ósemki jako swoje „odkryte karty”, które od tego czasu są powszechnie znane jako „dead man’s hand”.

McCall został wezwany przed nieformalne „górnicze ławy przysięgłych” (zorganizowana ad hoc lokalna grupa górników i biznesmenów). Twierdził, że pomścił wcześniejsze zabicie brata przez Hickoka. Co akurat mogło być prawdą. McCall został uniewinniony.

Jednakże później zaczął się chwalić zabiciem Hickoka. Został ponownie aresztowany. Na proces przybył brat Hickoka, Lorenzo Butler.

McCall został uznany za winnego i skazany na śmierć. Powieszono go 1 marca 1877 roku.

Wątek Billa Hickoka został przedstawiony w serialu Deadwood.

Może zainteresuje Cię też to: Od colta do stryczka. Rewolwerowcy na Dzikim Zachodzie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*