Egipt odkrywa swoje kolejne tajemnice

Podczas prac badawczych w mieście Minya (Egipt), natrafiono na starożytną osadę. Prawdopodobnie, odkryty kompleks był siedzibą mnichów.

Od 9 lat teren zachodniego brzegu Nilu budzi zainteresowanie wśród archeologów. W 2008 roku, kiedy to rozpoczęto wykopaliska na tym obszarze, odnaleziono m.in. fundamenty kościoła (V w.), kilka komór grobowych, salę modlitewną, a także bogato zdobione pomieszczenia, a na ich ścianach teksty starych pieśni w języku koptyjskim. Niestety artefakty zostały zniszczone w wyniku toczących się tam walk w 2011 roku. Prace wznowiono dwa lata później. Wtedy to zespół badaczy natknął się na komorę, która prawdopodobnie należała do osoby ze stanu duchownego, kuchnię, a także miejsce, gdzie przechowywano zboże, ze ścianami ozdobionymi czerwonymi krzyżykami.

Wróćmy jednak do najnowszych odkryć w Minya. Mianowicie, w egipskim mieście archeolodzy natrafili na ślady dawnej osady, zamieszkiwanej w V wieku – zdaniem naukowców – przez mnichów. W niej odnaleźli kilka komór grobowych, których łączna powierzchnia wynosi 50×70 metrów. Powierzchnia mieszkalna z kolei liczy 100×130 metrów. Dodajmy, że oprócz tego wykopano także studnię, wiele monet i glinianych doniczek, które obecnie są poddawane dokładniejszym badaniom.

Małgorzata Wołoch

Źródło: english.ahram.org.eg

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*