Andrzej Włusek tym razem opowie o unii brzeskiej

Już w najbliższy czwartek na kanale Andrzej Włusek – Historia Poza Horyzont zostanie opublikowany drugi film naszego redaktora naczelnego. Tym razem dowiemy się więcej o bardzo ważnym projekcie religijno-politycznym, jakim była unia brzeska.

Unia brzeska to bardzo ważne wydarzenie w dziejach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Obrosła ona jednak w wile mitów, a dzisiejsza opinia publiczna w całości za jej niepowodzenie obwinia Zygmunta III Wazę. Jak przyznaje sam autor powodzenie tego projektu ze względów politycznych miało bardzo duże znaczenie dla przyszłości Rzeczpospolitej. Jeżeli ten projekt zakończyłby się sukcesem, to w przyszłości carowie nie mieliby religijnego motywy do mieszania się w wewnętrzne sprawy państwa w oparciu o religię.
Ważne jest również odbrązawianie postaci króla Zygmunta III Wazy. Temu władcy przypisuje się wszelkie zło jakie mogło spać na nasz kraj. To on jest uważany m.in. za „arcykatolika”, który przemocą i za namową Jezuitów wprowadził unię. Ten film jednak ukaże naszego króla w innym świetle. Przekonamy się, kto tak naprawdę jest pomysłodawcą unia i, że rola króla w tym projekcie była całkowicie inna niż się mu przypisuje.

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do oglądania filmu, jak i subskrybowania kanału Andrzej Włusek – Historia Poza Horyzont.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*