8-metrowy posąg w Kairze: to jednak nie Ramzes II

8-metrowy posąg w Kairze: na początku marca zespół egipsko-niemieckich archeologów podał do informacji odnalezienie na terenie kairskich slumsów posągu Ramzesa Wielkiego. Jak się jednak okazało, doszło do pomyłki.

Archeologowie 8 metrowy posąg znaleźli na początku marca tego roku nieopodal świątyni Ramzesa II w Kairze. Trzytonowy monument z kwarcytu odnaleziono w wodach gruntowych na terenie starożytnego miasta Heliopolis (Dziś wschodnia część Kairu). To właśnie w Heliopolis znajdowała się jedna ze świątyń solarnych ufundowanych przez Ramzesa II. Naukowcy na tej podstawie pochopnie podali do wiadomości publicznej, iż jest to posąg przedstawiający właśnie Ramzesa Wielkiego. My pisaliśmy o tym: TUTAJ. Pierwszy etap badań wykazał jednak, że posąg w rzeczywistości przedstawia Psametycha I, a świadczyć ma o tym jedno ze słów odczytanych z hieroglifów wyrytych na posągu.

Słowo „Nebaa” co oznacza „Silne Ramię” ma wskazywać właśnie na tego faraona.  Minister starożytności Khaled El-Anani powiedział, że jedynym faraonem, który otrzymał nazwę „Nebaa”, był Psametych I. Był on faraonem z dwudziestej szóstej dynastii.” Oznacza to ,że posąg jest ok. 600 lat młodszy, aniżeli początkowo myślano.

Oprócz posągu Psametycha I odnaleziono również 80 centymetrową statuę przedstawiającą wnuka Ramzesa II – Setiego II. Jeżeli natomiast chodzi o monument to minister Anani poinformował, że znaleziono popiersie oraz dolną część głowy, a po jej wydobyciu odkryliśmy też koronę, prawe ucho oraz fragment prawego oka. Aktualnie archeologowie poszukują wszystkich brakujących elementów obu posągów. Specjaliści zajmą się również konserwacją, rekonstrukcją i dalszym badaniem zabytków. Rząd egipski podaje do informacji ,że o wykonaniu wszystkich niezbędnych prac pomnik zostanie w muzeum w Kairze aby później został przeniesiony do Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie którego otwarcie ma nastąpić w 2018 roku.

Minister starożytności tym razem bez pośpiechu przyznał ,że nie mamy jeszcze stuprocentowej pewności, że jest to posąg Psametycha I, ale jeżeli dokładne badania wykażą, że jest to właśnie ten starożytny władca to będziemy mieć do czynienia z największym postumentem pochodzącym z Epoki Późnej. Mało prawdopodobna jest również możliwość, że posąg Psametycha I został wyrzeźbiony z posągu Ramzesa Wielkiego.


Źródło: newsweek.pl, wolnemedia.pl, wiadomosci.gazeta.pl

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*