Fief – gra planszowa | Recenzja

Philippe Mouchebeuf, Fief

Fief to gra planszowa wydana w Polsce przez Wydawnictwo Hobbity. Co ciekawe swą premierę miała przeszło 30 lat temu. Nie przeszkodziło to jednak zebrać ponad 400 tys. dolarów na jej reedycje na platformie crowfundingowej kickstarter. Co więc oferuje nam ekonomiczno-militarna gra, której akcja przenosi nas do średniowiecznej Francji?

Wygląd

Gra znajduje się w dość pokaźnej wielkości pudełku, jednak nie może to dziwić biorąc pod uwagę znaczną ilość elementów, jakie zawiera. O dziwo nie występuje tutaj problem przepełnienia pudełka i raczej niemożliwe jest, aby samo się ono otwierało, a jego zawartość wypadała, co jest ważnym aspektem przemawiającym na korzyść gry.

Największymi i najważniejszymi elementami rozgrywki są: mapa, na której dzieją się wydarzenia związane z rozgrywką oraz plansze graczy, które symbolizują sześć dostępnych w grze rodów. Poza tym gra zawiera: pionki Seniorów, żetony zbrojnych, rycerzy, karty wydarzeń/plag, kości walki i wiele, wiele innych. Wszystko to zostało wykonane bardzo starannie. Grafiki na mapie, kartach i żetonach są ładne, może nie powalają, jakimś szczególnym wyrafinowaniem, ale ich prostota nie drażni.

Jeżeli szukać już mankamentów gry, to można by dobrać inną kolorystykę planszy. Tereny len zostały oddzielone przerywanymi liniami, co nie jest do końca czytelne, jednak najbardziej ubolewać można na kolorystykę biskupstw, gdzie dwa sąsiadujące tereny są oznaczone niewiele różniącymi się odcieniami zielonego.

Rozgrywka

Gra jest przeznaczona dla 3 do 6 graczy, którzy ukończyli 14 lat. Trzeba na nią poświęcić ponad 120 minut. Skąd potrzeba tak wysokiego wieku graczy? Otóż wynika ona z tego, że Fief to gra niezwykle skomplikowana i przeznaczona raczej dla bardziej zaawansowanych graczy. Mimo że każdy z graczy na początku rozgrywki dostaję dość sporej wielkości kartę pomocy, która tłumaczy 7 faz każdej tury, to nie wystarczy ona do prowadzenia poprawnej rozgrywki.

Konieczne jest przebrnięcie przez liczącą 20 stron instrukcje do gry, dla wielu graczy może to być zniechęcające, jednak z pewnością warto! W instrukcji przedstawiono wiele ciekawych przypadków, które mogą wywołać sytuacje sporne w grze, dlatego lepiej wiedzieć jak je rozpatrzyć, aby nie opóźniać rozgrywki i nie doszło do jakichś niedomówień.

Głównym celem gry Fief jest zdobycie trzech punktów zwycięstwa dla pojedynczego gracza lub czterech dla sojuszu, co prowadzi do zakończenia rozgrywki i wyłonienia zwycięzcy. Nie jest to jednak proste, gdyż punkty zwycięstwa możemy otrzymać jedynie z trzech źródeł:

  • Za posiadane tytuły lenne
  • Za tytuł króla
  • Za tytuł papieża

Kto miał przyjemność gry w Fief, ten wie, że zdobycie trzech takich tytułów wcale nie jest prostą sprawą. Jeżeli w rozgrywce biorą udział gracze, którzy reprezentują dość zbliżony poziom i nie uda się zawrzeć szybko koalicji graczy, to gra nie powinna trwać krócej niż trzy godziny. W przypadku graczy początkujących, którym trzeba szczegółowo objaśnić zasady, gra raczej nie skończy się przed upływem czterech godzin.

A jak w ogóle osiągnąć sukces w grze? Fief to gra ekonomiczno-militarna, gdzie rozważnie trzeba dobierać sobie sojuszników i rozwijać swoje regiony gospodarczo. Pomogą nam w tym specjalne karty wydarzeń dające specjalne benefity, a przeszkadzać mogą karty plag, nawiedzające konkretne biskupstwa umiejscowione na mapie. Warto na samym początku spróbować zapewnić sobie spokój od rywalizacji, aby budować młyny i pozwolić przeciwnikom wykrwawić się we wzajemnych konfliktach, jednak zazwyczaj osiągnięcie tak zadowalającej sytuacji okaże się niemożliwe.

Podsumowanie

Fief wydany przez Wydawnictwo Hobbity zmusza graczy do rywalizacji o tytuły króla Francji i Papieża, a tego kto je posiądzie, czeka wiele profitów prowadzących do ostatecznego zwycięstwa w grze. Wielu graczy mogą zniechęcić dość rozbudowane zasady, które komplikują drogę do ostatecznego zwycięstwa, jednak na tego, kto przebrnie przez instrukcje, będzie czekać obiecana nagroda, a więc niesamowicie ciekawa i zacięta rywalizacja o władzę nad średniowieczną Francją.

Ocena recenzenta: 5/6

Mariusz Sioch

Gra dostępna na stronie: http://hobbity.eu/index.php/ekspert/107-fief

107329470_o fief_tyl1 mise-en-place-fief

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*