Fortyfikacje Henryka VIII w angielskim Hall odkrywają swoje tajemnice

Wykopaliska na terenie XVI-wiecznego blockhauza, wybudowanego na polecenie Henryka VIII dla murów obronnych miasta Hall, odkryły m.in. oryginalną podłogę z lat 40-tych XVI wieku.

Blokhauz to budowla o charakterze fortyfikacyjnym, mająca na celu obronę z kilku stron w razie ataku. Jej umiejscowienie związane było z jej główną funkcją – ochroną strategicznych obiektów, takich jak mosty, przejścia czy porty. W wyniku wykopalisk prowadzonych we wrześniu w Hallu przez Humber Field Archeology dokonano licznych znalezisk. Nienaruszone otwory na broń, boczne komnaty oraz oryginalna podłoga z lat 1541-1543 zostały odnalezione kilka metrów poniżej współczesnej powierzchni. Wykopaliska również odkryły metrowe mury, które przetrwały ukryte głęboko pod ziemią. Pokazało to, że mamy do czynienia z czymś niezwykłym –  skomentował odkrycia Ken Steedman, przedstawiciel HFA. Zdaniem Steedmana, rezultaty trwających cały wrzesień wykopalisk mogą skutkować powstaniem nowej, lokalnej atrakcji.

Archeolodzy odnaleźli również fragmenty ponownie użytych materiałów z klasztorów zamkniętych w wyniku ich kasaty przez króla Henryka VIII w niektórych fragmentach murów.  Zachowanie znaleziska było możliwe, ponieważ w XIX wieku materiały z budowli zostały wrzucone na podłogę, aby podnieść jej poziom.

Budowa fortyfikacji została zlecona przez króla w 1541 roku, aby chronić obrońców miasta przed atakiem znad morza. Druga jej funkcja polegała na przechowywaniu broni i amunicji. Była ona częścią systemu trzech fortów połączonych murem i chroniących port. Cytadela zainkorporowała Południowy Blockhauz w 1680 roku. Portowe fortyfikacje obronne zostały zniszczone w 1864 roku.

Według badań Historic England, w 1542 roku na miejscu pracowało 60 murarzy, 20 stolarzy i 10 hydraulików. W 300 osobowej ekipie budowlanej znaleźli się również wypalacze wapna oraz ceglarze – po 30 osób, a koszt budowy fortyfikacji wyniósł równoważność 23 tysięcy funtów.

Wykopaliska są częścią akcji Historic England, organizacji mającej na celu ochronę i promowanie zabytków Wielkiej Brytanii.

Fot.: wykopaliska w angielskim Hall

Źródło: bbc.com

Rafał Gajdosz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*