Fortyfikacje Pomorza Nadwiślańskiego, Twierdza Malbork

Fortyfikacje Pomorza Nadwiślańskiego, Twierdza Malbork, Przewodnik

17 zaplanowanych wycieczek, 150 opisów obiektów, 40 schematów, ponad 400 zdjęć, około 60 map i planów oraz 65 pozycji GPS – Wszystko do odnalezienia w tymże przewodniku po fortyfikacjach Twierdzy Malbork.

Niniejsza pozycja autorstwa Włodzimierza Grabowskiego, Jakuba Franczaka, Tomasza Kowalskiego, Piotra Nowińskiego, Mariusza Wojciechowskiego i Mariusza Żebrowskiego, jest idealnym przykładem prawidłowo przygotowanego przewodnika dla turysty amatora i zaawansowanego znawcy wszystkich szlaków fortecznych łącznie z ich zabytkami. Jest to druga publikacja z serii przewodników dotyczących cyklu „Fortyfikacje Pomorza Nadwiślańskiego”. W pozycji zatytułowanej „Twierdza Malbork”, czytelnik spotka się z siedemnastoma gotowymi i dobrze zaplanowanymi wycieczkami. Jednak zanim wnikliwie zaczniemy przeglądać trasy poszczególnych wycieczek, trafimy na słowo wstępu od autorów, a następnie na krótkie, trzydziestostronicowe przedstawienie historii twierdzy Malbork. Zaraz za historią, kryje się rozdział, który porusza tematykę zwiedzania fortyfikacji. Wielki plus dla autorów za wspomnienie o tej kwestii. Rozdział: „Żelazne zasady czyli jak zwiedzać fortyfikację”, został podzielony na osiem mini podrozdziałów, gdzie każdy kryje w sobie swoją żelazną zasadę. Możemy tutaj wyczytać jak się ubrać, w jakiej porze roku udać się na zwiedzanie, jaką pogodę wybrać, co z sobą zabrać i jak dbać o swoje bezpieczeństwo podczas zwiedzania. Zasady są wręcz banalne, jednak nie raz na trasie można spotkań nieodpowiednio przygotowanych turystów.

Zaplanowane wycieczki, które przedstawiają nam autorzy przewodnika to między innymi: ufortyfikowane mosty nad Nogatem i Szymankowo, Wielbark, południowy front twierdzy, Nowa Wieś Malborska, Twierdza Tczew i umocnione mosty na Wiśle, most w Knybawie, Bateria Mały Garc, Pozycja Gardejska i wiele, wiele innych.

Czytelnik nie musi się również martwić o nieznajomość słów ściśle związanych z językiem fortecznym. Mianowicie na końcu przewodnika odnajdziemy słowniczek pojęć fortyfikacyjnych, który wyjaśni nam wszelkie niezrozumiałe słowa. Zaraz za słowniczkiem, wspomniane już na początku koordynaty GPS, które idealnie nas naprowadzą na poszukiwane dzieła.

Przygotowany przez autorów przewodnik pod każdym względem posiada same superlatywy. Widza historyczna przedstawiona w najważniejszych jej aspektach, opis dzieł fortecznych jest krótki, zwięzły i klarowny. Bogata szata graficzna, multum fotografii i wiele przydatnych uwag podczas zwiedzania. Skala atrakcyjności danych miejsc. Każdy z czytelników w tym przewodniku odnajdzie coś dla siebie. Publikacje gorąco polecam każdemu. Jest idealna dla „maniaka fortecznego” jak również dla przeciętnego turysty. który lubi spędzać aktywnie czas i odkrywać nowe miejsca.

Warto wspomnieć, że do cyklu „Fortyfikacje Pomorza Nadwiślańskiego”, należy również pozycja związana z „Twierdzą Grudziądz”, a w przeciągu kilku lat ukaże się następny przewodnik z serii, dotyczący Twierdzy Toruń.

Ocena recenzenta: 6/6

SGK – Tomasz Kowalski

Paweł Pilarski

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*