Fragment łodzi podwodnej USS Grunion z II wojny światowej odkryty u wybrzeży Wysp Aleuckich

Okręty podwodne typu „Gato” jak USS Grunion powszechnie używane były przez amerykańską armię w okresie największego konfliktu ludzkości jakim była II wojna światowa.

Odnaleziony USS Grunion zaginął  16 sierpnia 1942 roku około miesiąc po tym, jak wyruszył na swój pierwszy patrol wojenny.  Jego los nie był znany przez dziesięciolecia aż do chwili, kiedy synowie dowódcy okrętu od 2002 roku postanowili rozpocząć poszukiwania na własną rękę. W 2006 roku zatrudnili zespół ekspertów zajmujących się skanowaniem bocznym, aby zlokalizować cel prawie milę pod powierzchnią oceanu  u wybrzeży Wysp Aleuckich. Zaś w sierpniu 2007 roku sfotografowali wrak statku. Okręt podwodny spoczywa na głębokości około 3200 stóp. Niskie temperatury oraz brak znaczących prądów zachowały większość okrętu.

Według Tima Taylora z projektu Lost 52, który szuka zatopionych okrętów podwodnych z okresu II wojny światowej, udało się zidentyfikować także łuk okrętu podwodnego, około ćwierć mili od głównego wraku. W październiku 2018 roku zespół Lost 52 Project wrócił na miejsce znaleziska głównego i stwierdził, że dziób statku ześlizgnął się po stromym nasypie wulkanicznym.
Wykonano skan 3D i wyniki przedstawiono rodzinie dowódcy USS Grunion.


„Kiedy przywieźliśmy go z powrotem do rodziny, otworzyło się o wiele więcej zrozumienia tego, co się wydarzyło i dlaczego zatonął i co stało się z okrętem podwodnym” – powiedział Taylor.


Marynarka wojenna twierdzi, że 52 okręty podwodne floty USA zaginęły podczas II wojny światowej, a ponad 3500 pozostaje na „wiecznym patrolu”.

Źródło: cnn.com

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*