W Lincoln odkryto 4 000-letnią łódź z epoki brązu

W środkowowschodniej Anglii archeolodzy natrafili na sześciometrową łódź wykonaną z pnia drzewa. Znalezisko może mieć nawet 4000 lat.

Badacze podejrzewają, że łódź może pochodzić z epoki brązu (2000-1000 p.n.e.). Są to jednak tylko przypuszczenia angielskich ekspertów. W celu dokładnego potwierdzenia lub obalenia owej tezy, wysłano próbki drewna na Florydę. Wiadomo, że łódź powstała w efekcie podziału pnia drzewa na kliny. Tworzący ją ludzie używali najprawdopodobniej krzemienia lub narzędzi metalowych. Wszystko wskazuje także na to, iż została ona zacumowana po ostatniej podróży. Świadczy o tym położenie dziobu względem rufy. Niestety pochylona pozycja owego okrętu oznacza również to, że jego przednia część jest bardziej narażona na zniszczenie. Dodatkowo naukowcy zauważają, że
z tyłu łodzi drewno jest lepiej zachowane. Przeznaczenie odkrytego okrętu nie jest bliżej określone. Mógł on być wykorzystany do połowów, polowań na ptactwo, do transportu ludzi lub dostaw żywności. Hipotez jest wiele. Łódź pozostaje w miejscu wilgotnym, by jej stan nie uległ pogorszeniu.

Źródło: lincolnshirelive.co.uk

Fot.: Wikimedia Commons

Małgorzata Wołoch

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*