Fragmenty naczyń ceramicznych kryją za sobą głębsze historie…

Biskupińscy archeolodzy, którzy prowadzą badania na terenie osady, ciągle natrafiają na nowe znaleziska, ale większości wciąż są to fragmenty naczyń ceramicznych.  Jak mówi Albin Sokół z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, to jednak nie tylko zwykłe gliniane skorupy, dzięki którym możemy określić wiek, ale coś więcej- coś co kryje za sobą historię ludzi.

Do1960 roku w trakcie wykopalisk przeprowadzanych na terenie Biskupina odnaleziono aż 3,5 tony ceramiki, co daje niesamowity wynik znalezisk. Archeolodzy mówią wręcz o masowości tych odkryć. Dziś w  magazynach  zalegają już miliony tego typu fragmentów różnych ceramicznych naczyń.

Dzięki odkrytej ceramice archeolodzy mogą dokładnie określić jej wiek, ale także osadę z której ją wykopano. W całej tej procedurze nierzadko zapomina się jednak o ludziach, którzy je wykonali.
Jak mówi – archeolog z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie Albin Sokół, na znalezionych fragmentach naczyń często widać nawet odciski palców garncarzy. Dostrzegalne są między innymi takie ślady jak: linii papilarnych, tkanin czy odciski nasion. Ponad to po dokładnej analizie możemy poznać także dawny warsztat wytwórców. Wykonanie jednego naczynia wymagało sporej wiedzy, którą przekazywali sobie pokolenia na pokolenie. Dzięki temu zajęciu zapewne nie musieli już uprawiać roli.

Wciąż jednak ciężko jednoznacznie określić do kogo należały dane odciski palców, które pozostawiono na naczyniach- czy była to kobieta, czy mężczyzna. Jednak sam już ślad jak wspomina archeolog to niesamowite doświadczenie, szczególnie gdy pozostawili go garncarze z tak odległej przeszłości.

Źródła: naukawpolsce.pap.pl, muzhp.pl, biskupin.pl
Fot. Wikimedia Commons

Weronika Barabasz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*