Czym jest stary świat? Czym był stary świat? Dla mnie stary świat to coś, co znam głównie z książek, mniej z opowieści. Niestety nie przyszło mi i nam żyć w czymś, co można nazwać starym światem. Czym więc to określenie jest? Nie ma na to jakiejś konkretnej definicji, ale jest to bardzo interesujący temat do omówienia. Stary świat, stary porządek świata to przede wszystkim hołdowanie Boga stwórcy i praw boskich nad wszystkie inne prawa. To wielowiekowy porządek, który skrywał w sobie tyle samo wad, co zalet. To czasy królów, książąt i cesarzy. Wielkich wojen, wielkich imperiów i wyścigów w każdej możliwej dziedzinie życia. Stary świat to czas, kiedy pojedynczy człowiek znaczył sam dla siebie więcej niż dzisiaj, choć o jego istnieniu wiedział tylko Bóg. To czasy zasad i postaw moralnych, których łamanie jest dzisiaj na porządku dziennym. Nie był to świat idealny, a dla większości żyjących dzisiaj może i był to najgorszy okres w dziejach, kiedy nie znano wielu wynalazków, życie było o wiele trudniejsze, wszechobecne były choroby i analfabetyzm. Można tak wyliczać w nieskończoność. Ciężko również podać konkretne ramy czasowe, jest to w dużej mierze zależne od naszej własnej interpretacji. Żadna epoka w dziejach ludzkości nie jest idealna, ale stary świat to dla mnie synonim wielu ważnych wartości i postaw oraz wyidealizowany obraz starych zasad moralnych, etycznych, religijnych etc. Kiedy ten stary świat umarł i jakie zmiany za sobą pociągnął?
Na samym początku trzeba wyjaśnić przeciwieństwo omawianego starego świata, a więc nowy świat. Nowy świat jest czymś, w czym dzisiaj żyjemy, jest to świat pooświeceniowy. Dokonała się drastyczna ewolucja nie tylko człowieka, ale i kultury, techniki czy nawet religii. Jest to kult człowieka, oderwanie prawa ludzkiego od prawa boskiego czy też wcielenie w życie wielu wynalazków, jak np.: pacyfizm, socjalizm, kapitalizm, humanizm etc. Zmiana trybu życia, ewolucja społeczna pod kątem hierarchii czy zanik stanowości i wszelakiego feudalizmu. Trzeba też zaznaczyć, że każdy nowy świat kiedyś stanie się starym światem dla pokoleń, które przyjdą po nas. Nowy świat to coś, co każdy zna, widzi i żyje w nim. Co ma wpływ na kształtowanie się tego świata dzisiaj? Na pewno szereg wydarzeń i zjawisk, takich jak rozwój technologii (głównym dobrem importu i eksportu jest dzisiaj informacja), konflikty świata zachodniego ze światem muzułmańskim, zwycięstwo liberalizmu lewicowego w Europie, a przede wszystkim standard i propagowany „idealny” model państwa, w którym rządzi „najlepszy” z ustrojów: demokracja. Oświecenie spowodowało zmiany w polityce i ustrojach państwowych. Główny podział dotyczył podziału na ludzi będących „za” ideami oświeceniowymi (dzisiaj nazywani np.: lewicowcami) oraz ludzi przeciw, a więc wszelkiej maści konserwatystów. Poglądy konserwatywne są dziś wyznacznikiem człowieka zacofanego i ciemnego, nie mówiąc już o zjawisku: czym dalej na prawo tym gorzej. Niszczy się podstawowe wartości, stara się ingerować w życie ludzi jako społeczeństwa czy jednostkowo, wymagając od zwykłego Kowalskiego określonych poglądów czy nawet zachowań. Jestem człowiekiem, który ma z tym wszystkim kontakt, ponieważ urodziłem się w tych czasach, więc należy uwzględnić, że stary świat jest moją idealizowaną utopią. Nie jest to jednak bezpodstawne, ponieważ słuchając głosów z zachodu, czuję się obco. Polska jest w tym całym nowym świecie nieco na uboczu – i bardzo dobrze, ponieważ jest to plus i dobra pozycja do osiągnięcia statusu lidera gospodarczego i politycznego w Europie środkowej, ale nie o tym jest to rozważanie.
Bardzo ważne jest dzisiaj, aby teksty pisane zawierały minimum słów, a maksimum treści ze względu na odbiorców, którzy w dużej części rezygnują z czytania dłuższych rozważań. Niestety ciężko mi jest wyjaśnić i zobrazować w krótki i przejrzysty sposób mój pogląd i tematykę starego świata. Dużo może pomóc w rozumieniu tego tekstu skorzystanie z kilku pozycji literaturowych, zarówno książek fabularnych, jak i tych ściśle naukowo-historycznych. Nie podam tu przykładów, ponieważ takich książek są za pewne tysiące, z czego sam przeczytałem ułamek. Zagłębienie się w tą tematykę pozwoli w jakimś stopniu odczuć sens stawianej tezy o starym świecie i jego śmierci. Stary świat nie był czymś, co zniknęło z dnia na dzień. Ten świat żył przede wszystkim w ludziach i jakieś jego pierwiastki żyją nadal. Stary porządek, który panował od wieków został znaczenie skrzywiony w oczach dzisiaj żyjących ludzi przez książki i filmy, w których w zależności od wiedzy i poglądów autorów można było odpowiednio manipulować faktami czy też wymyślać totalne bzdury.