Generał Stanisław Dąbek 1892 – 1939 | Recenzja

Wydana przez rzeszowski Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu biografia pułkownika (pośmiertnie awansowanego do stopnia generalskiego) Stanisława Dąbka to elegancka książka w twardej oprawie, z bogatym materiałem ilustracyjnym, którą powinien przeczytać każdy, kto jest zainteresowany historią Polski w okresie drugiej wojny światowej czy – bardziej ogólnie – historią wojskowości.

Jak na porządną biografię przystało – książka obejmuje swoim materiałem także dom rodzinny generała. Pisze o jego rodzicach, rodzeństwie, otoczeniu, w którym się wychował, itd. Najważniejszym celem książki pozostaje uzupełnienie pewnej ,,luki’’, bowiem do tej pory brakowało wyczerpującej biografii generała Stanisława Dąbka, aczkolwiek próba jej napisania została podjęta przez Stanisława Strumph-Wojtkiewicza, który swą książkę na temat obrony Wybrzeża – zatytułowaną Alarm dla Gdyni (wydaną po raz pierwszy w Warszawie w 1975 roku) – w znacznej części poświęcił właśnie Stanisławowi Dąbkowi. Zygmunt Kubrak natomiast najbardziej skupia się na pracy Stanisława Dąbka jako żołnierza, na jego działalności wojskowej. Pisze o objęciu przez niego dowództwa w 1929 w Szkole Podchorążych Piechoty w Zambrowie. Następnie wspomina o pełnionej przez niego roli dowódcy 7. pułku piechoty i 52. pułku piechoty. W sierpniu 1939 roku Stanisław Dąbek objął dowództwo Lądowej Ochrony Wybrzeża (LOP). Podległe mu wojska skoncentrowane były w rejonie Gdyni, gdzie dowodził całością sił LOP. 19 września 1939 roku Dąbek pozbawił się życia poprzez strzał z pistoletu w usta, gdy sytuacja jego żołnierzy stała się bardzo trudna. Po jego śmierci zaprzestano dalszych walk.

Autor książki – Zygmunt Kubrak – to historyk, muzealnik, pedagog. W latach 1981-2005 pełnił funkcję dyrektora Muzeum Kresów w Lubaczowie, mieście związanym z generałem Dąbkiem, który spędził tam dzieciństwo i ukończył szkołę podstawową. Do zainteresowań Zygmunta Kubraka należą: dzieje szkolnictwa oraz historia wojskowości. Spod jego pióra wyszło ponad sto pięćdziesiąt publikacji.

Dlaczego tę książkę powinien przeczytać każdy, kto interesuje się wspomnianą historią wojskowości? Jest to książka oparta na rzetelnie przeprowadzonej kwerendzie materiałów archiwalnych (między innymi w Archiwum Państwowym w Przemyślu, Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie, jak również w archiwach parafialnych i archiwach szkół), została napisana z wykorzystaniem szerokiej bibliografii. I co najważniejsze, powstała przy współpracy rodziny generała: potomkowie jego brata udostępnili rodzinne fotografie, co dodatkowo wzbogaciło książkę o dokumentację fotograficzną. Miło było czytać książkę napisaną w tak ciekawy sposób, ale również ładnie wydaną.

Ocena recenzenta: 6/6

Helena Sarna 

One Comment

  1. Książka godna polecenia. Ku pamięci!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*