W Mongolii odkryto niedawno 1 300-letnią strukturę zawierającą czternaście kamiennych filarów, świadczącą o wielowiekowej walce o władzę, która mogła zakończyć się zamachem.
Znaleziono filary otaczające pozostałości teraz już pustego sarkofagu lub kamiennej trumny. Napisy w języku tureckim mówią, że osoba pochowana w owym miejscu (którego imię nie jest jeszcze jasne) stała się drugą najpotężniejszą osobą w imperium, które kontrolowało dużą część terytorium dzisiejszej Mongolii i północnej części Chin. Było to wiele wieków przed tym, jak Czyngis-chan i jego hordy przetoczyły się przez step i podbiły znaczną część świata. Napisy mówią, że nienazwana osoba otrzymała tytuł „Yagbu” (wicekról) za panowania Bilge Qaghana (716-734), władcy, który został później zatruty. Napisy na filarach wskazują, że ten nienazwany Yagbu przeżył Bilge Qaghan, a także uzyskał tytuł „Tölis-Shad” (Wschodu) za panowania jego następcy. Tytuł ten uczynił nienazwanego Yagbu naczelnym wodzem i najwyższym urzędnikiem administracyjnym we wschodniej Mongolii, jak stwierdzili w oświadczeniu naukowcy z Uniwersytetu Osaka w Japonii oraz Instytutu Historii i Archeologii Mongolskiej Akademii Nauk.
Nie jest do końca jasne, jaką rolę, jeśli w ogóle, ten nienazwany Yagbu zagrał w zatruciu Bilge Qaghan. Współcześni naukowcy uważają, że Bilge Qaghan i jego następca, Tengri Qaghan, rządzili „drugim turkmeńskim Qaghanatem”. Było to imperium nękane niestabilnością polityczną, a starsi dowódcy imperium często zabijali się nawzajem w próbach zdobycia władzy. Historyczne zapiski ujawniają, że Bilge Qaghan objął dowództwo nad tym imperium po tym, jak jego rodzina przeprowadziła zamach stanu przeciwko rodzinie poprzedniego władcy. Po tym, jak Bilge Qaghan został otruty, Tengri Qaghan rządził przez około siedem lat, dopóki on też nie został zamordowany. Qaghanate załamało się w okresie po śmierci Tengri Qaghana.
Naukowcy wciąż analizują napisy na filarach i mogą znaleźć więcej wskazówek na temat tej prastarej walki o władzę. Ten pomnik ujawni stosunki władców we wschodniej części tureckiego Qaghanate i ich terytoriów, a także ich polityczne i wojskowe stosunki z mongolskimi plemionami, stwierdzili badacze w oświadczeniu. Struktura może również dostarczać informacji na temat wierzeń religijnych ludzi, którzy żyli w tym czasie.
Źródło: livescience
Fot.: Osaka University and Institute of History and Archaeology, Mongolian Academy of Science
Zatruty a otruty to dwie różne rzeczy. Polska mowa trudna być