Koloseum z lotu ptaka – atrakcja turystyczna znów otwarta po 40 latach

Odwiedzający Rzym już niedługo będą mogli skorzystać z nowej atrakcji turystycznej – widok z lotu ptaka na Koloseum, owalny amfiteatr, gdzie gladiatorzy walczyli z dzikimi zwierzętami i ze sobą.

Od 1 listopada turyści będą mogli wspiąć się na piąty i najwyższy poziom areny, który został zarezerwowany dla rzymskich klas plebejskich.

Plebs siadał na drewnianych ławkach, w przeciwieństwie do senatorów i urzędników na niższych szczeblach. Hałas i zapach byłyby piekielne – powiedziała Rossella Rea, dyrektor Colosseum. Dzikie zwierzęta trzymano w podziemnych tunelach, nie były karmione przez wiele dni, więc kiedy zostały wypuszczone z ciemności na arenę, były przerażone. Podczas gdy pierwszy poziom Koloseum był zarezerwowany dla cesarza i jego senatorów, drugi był zajmowany przez cesarskich urzędników. Trzecia część została przeznaczona dla klasy średniej, a czwarta, która zostanie otwarta dla publiczności w przyszłym miesiącu, pełniła funkcję handlową, pełna kupców i sklepikarzy. Zwykły lud musiał wspinać się po kamiennych schodach i chodzić po słabo oświetlonych tunelach, aby osiągnąć piąty i ostatni poziom. To było męczące, żeby się tam dostać – powiedziała profesor Rea. Wielu plebejskich przyniosło jedzenie z domu – kawałki kurczaka, zboża i tego rodzaju rzeczy. Trzeba pamiętać, że walki trwały przez cały dzień.

Badając widok z górnego poziomu, Dario Franceschini, minister kultury, powiedział: Od 40 lat nie można odwiedzić tej części Koloseum. (…) daje niesamowite widoki nie tylko Koloseum, ale także Rzym. Koloseum to najpopularniejsze miejsce Włoch, która przyciąga ponad sześć milionów turystów rocznie.

Źródło: TheTelegraph

Fot.: Wikimedia Commons

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*