Grodowy szlak | Patronat medialny

Tym razem ruszamy szlakiem grodzisk wschodniej Wielkopolski. Chłądowo, Malechowo Złych Miejsc to jedne z najważniejszych grodów władztwa pierwszych Piastów. Historia tych grodów dzięki naukowcom została już dość dobrze rozpoznana. Obecnie pozostałości grodzisk są ważnymi pomnikami historii, które przypominają o czasach świetności dynastii piastowskiej. Nadal jednak wiele kwestii związanych z funkcjonowaniem tych grodów jest do odkrycia. Część z nich mogą wyjaśnić odtwórcy historyczni.

Historical reenactment to nie tylko zabawa, leżakowanie na słomie i wieczorne pogawędki z przyjaciółmi. W Polsce i na świecie jest wielu odtwórców, którzy chcą zdobywać wiedzę o wczesnym średniowieczu w zupełnie inny sposób. W tym celu żeglują oni replikami średniowiecznych łodzi, śpią zimą w drewnianych rekonstrukcjach grodowych chat czy wędrują poprzez lasy, bagna i bezdroża. A wszystko to jest robione w oparciu o repliki strojów, narzędzi i broni z wczesnego średniowiecza. Chcąc kontynuować „Grodowy szlak”, zapoczątkowany jeszcze w 2015 roku, kiedy to wędrowaliśmy z Giecza do Grzybowa promując dzieje minione czasów Mieszka I i jego następców, podejmujemy kolejne wyzwanie. Wędrówka historyczna szlakiem trzech grodzisk wschodniej Wielkopolski w porze jesiennej ma wskazać nam odtwórcom na ile taka podróż jest możliwa? Chcąc odkryć piękno tras łączących te obiekty, sprawdzić własną wytrzymałość na jesienne słoty, trudność trasy potęgowaną przez tereny torfowiskowe, ograniczone racje żywności i wody, a także własny historyczny sprzęt (w tym militarny) wyruszamy w podróż sprzed tysiąca lat, którą zapewne odbywali również nasi przodkowie. Będziemy przez jeden dzień, bez dobrodziejstw cywilizacji wędrować wyznaczonym szlakiem. Start nastąpi z grodziska w Chłądowie, a jednym z punktów na trasie będzie obiekt obronny z Małachowa Złych Miejsc, skąd wzdłuż doliny rzeczki Strugi ruszymy do Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie. To wyjątkowe w skali Wielkopolski miejsce będzie finałowym punktem podróży. Czy uda się nam pokonać trasę? Czy wykonane przez nas repliki sprzętu historycznego wytrzymają wędrówkę? W jakim czasie pokonamy wyznaczoną sobie trasę? Czy wykażemy się opanowaniem i będziemy potrafili współpracować? Tego wszystkiego dowiemy się już wkrótce. Ruszamy 22 października przez bezdroża wschodniej Wielkopolski, aby wzorem ludzi z czasów średniowiecza pokonać prezentowaną trasę.

Pomysłodawcą i kierownikiem projektu „Grodowy szlak” jest dr Marcin Danielewski. O szatę graficzną wydarzenia zadbała Marta Bucka. Projekt objął patronatem portal Historykon.pl., a wędrówka będzie realizowana we współpracy Stowarzyszenia Edukacji i Odtwórstwa Historycznego AUREA TEMPORA z Rezerwatem Archeologicznym Gród w Grzybowie.

One Comment

  1. Uwielbiam takie odkrywanie zagadek z przeszłości. Rekonstrukcja nie jest prosta. Można coś źle zinterpretować. Ale z wielką chęcią dołączyłbym do ekipy, gdybym tylko miał taką możliwość.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*