3 sierpnia 1903 roku urodził się Habib Ben Ali Burgiba

Tego dnia 1903 roku w Monastyrze urodził się Habib Ben Ali Burgiba

Habib Ben Ali Burgiba to pierwszy prezydent niepodległej Tunezji. Żył w latach 1903-2000.

Habib Ben Ali Burgiba ukończył studia prawnicze na paryskiej Sorbonie. Po powrocie do Tunezji (będącej nadal francuskim protektoratem) założył w 1934 roku partię Neo-Dustur, dążącą do zrzucenia francuskiej zwierzchności. Jednak została ona szybko zdelegalizowana. A Burgiba osadzony w więzieniu.

W 1938 roku został uznany za osobę niebezpieczną i wydalony do Francji. Tam w 1942 roku został aresztowany przez Niemców. To właśnie działania i wsparcie niemieckiego Wehramchtu pozwoliły Burgibie wrócić do Tunezji.

Po zakończeniu wojny ponownie był prześladowany przez Francuzów, przez co musiał spędzić ponad 5 lat na podróżowaniu i głoszeniu potrzeby oswobodzenia Tunezji. Dopiero w latach 50. władze francuskie rozpoczęły z negocjacje z Habibem. Dzięki temu mógł legalnie wrócić do kraju w 1955 roku.

Dzięki jego staraniom, proklamowano w 1956 roku niepodległość Tunezji pod rządami króla Muhammada VIII, w którego rządzie Burgiba objął urząd premiera. 15 lipca następnego roku, premier doprowadził do zamachu stanu, nakładając na króla areszt domowy.

Dziesięć dni później Zgromadzenie Konstytucyjne proklamowało powstanie Republiki Tunezji, której pierwszym prezydentem ogłoszono Habiba Burgibę.

Burgiba jako prezydent był człowiekiem twardym, tłumiącym wszelkie przejawy niezadowolenia. Ale prowadzącym politykę postępową. Zrównał w prawach kobiety i mężczyzn, wprowadził rozdział państwa i Islamu, zdelegalizował sądy koraniczne. Zakazał noszenia nakryć głowy w obiektach publicznych. Wprowadził prawo cywilne w miejsce prawa koranicznego i gwarancję niezawisłości sądów.

Doprowadził w ten sposób do powstania najbardziej liberalnego państwa arabskiego.

7 listopada 1987 roku, po 31 latach sprawowania rządów, odszedł z urzędu, przekazując władzę prezydentowi Zinowi Al-Adibim Ben Alemu.

Habib Burgiba zmarł 6 kwietnia 2000 roku w rodzinnym Monastyrze, w którym to został pochowany w zbudowanym dla siebie Mauzoleum.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*