Herosi mitów germańskich | Recenzja

Artur Szrejter, Herosi mitów germańskich. Sigurd Pogromca Smoka i inni Wölsungowie, Tom I

Na rynku księgarskim można znaleźć bardzo wiele opracowań mitów greckich czy rzymskich. Można także znaleźć mitologie i mity z różnych stron świata. Jednak do tej pory w powszechnym obiegu nie znalazło się opracowanie sag germańskich. Na szczęście niestrudzony badacz mitologii Germanów, Artur Szrejter, zapełnił ową lukę.

Dzięki Instytutowi Wydawniczemu ERICA do rąk czytelników trafił pierwszy tom opracowania Herosi mitów germańskich. Sigurd Pogromca Smoka i inni Wölsungowie. Składa się on z dwóch części: zbeletryzowanej wersji pierwszych trzydziestu trzech rozdziałów Sagi o Wölsungach oraz opracowania dziejów poszczególnych Wölsungów, a także ogólnego przedstawienia kultury germańskiej i jej ewolucji pod wpływem zmieniających się stosunków społecznych.

Wölsungowie to ród mitycznych królów i bohaterów, z których najsłynniejszym był Sigurd, który wsławił się zabójstwem smoka Fafnira. Choć wszyscy członkowie rodu byli ludźmi ponadprzeciętnymi to jednak w sadze na próżno szukać znanych z średniowiecznych ballad rycerzy bez skazy i zmazy walczących ze złem z grzbietu białych koni. Co prawda każdy Wölsung dokonał wspaniałych czynów, jednak nie obce były im zabójstwa, świętokradztwo, dzieciobójstwo, kazirodztwo, a także szaleństwo.

Całość książki napisana jest w bardzo przystępnej formie, która nie sprawia trudności w odbiorze nawet czytelnikowi niezorientowanemu bliżej w dziejach ludów germańskich. Dodatkową „atrakcję” stanowią opisy zmian treści i rozłożonych akcentów w sagach, które wędrowały razem z ludami germańskimi, dostosowując się do zastanej sytuacji. Dzięki temu zupełnie inaczej wyglądają mity, które zachowały się także w bardzo wczesnych wersjach, od tych, które znamy dopiero z przekazów z okresu chrześcijańskiego średniowiecza.

Jedynym utrudnieniem w odbiorze książki są odsyłacze do innych pozycji autorstwa Artura Szrejtera, a więc Demonologii germańskiej i Bestiariusza germańskiego. Często taki odnośnik znajduje się w miejsce wyjaśnienia jakiejś tajemniczej postaci.

Mogłoby się wydawać, że rozumienie mitów nie jest sztuką zbyt skomplikowaną. Nic bardziej mylnego. Bardzo często pewne wyrażenia, określenia, a także opisywane czyny postaci mają zdecydowanie inną wymowę niż wydawałoby się nam dzisiaj. Także każde zdarzenie, które jest udziałem herosa ma swój głęboki sens, który odzwierciedla społeczność, w której dany mit funkcjonował.

Herosi mitów germańskich. Sigurd Pogromca Smoka i inni Wölsungowie to pozycja bardzo ciekawa, doskonale opracowana i pomimo popularnonaukowej formy niosąca ze sobą potężną dawkę wiedzy. To niewątpliwie pozycja obowiązkowa dla osób zainteresowanych mitologią czy kulturą germańską, a także dla wszystkich, którzy chcą spojrzeć na sagi w inny sposób niż do tej pory. Jak się okazuje nie są to tylko bajki, ale doskonałe studium kultury Germanów.

Ocena recenzenta: 5/6

Instytut Wydawniczy ERICA

Daria Czarnecka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*