Saladyn i krucjaty | Recenzja

Piotr Solecki Saladyn i krucjaty

Czas krucjat to czas średniowiecznych wojen religijnych, a tak na prawdę wojen o ziemię i bogactwa na bliskim wschodzie. Ludziom zachodu krucjaty kojarzą się z bezsensowną rzezią albo jako heroiczna walka o wyrwanie ziemi świętej z rąk niewiernych muzułmanów. Powstało już wiele pozycji opisujących wyprawy krzyżowe z perspektywy Europejczyków. Przedstawieni są rycerscy królowe, wodzowie oraz duchowni. Bardzo rzadko jednak w naszej literaturze można doszukać się książek dotyczących strony przeciwnej, czyli wyznawców Allaha i ich wodzów.

Saladyn-i-krucjaty_Piotr-Solecki,images_big,31,978-83-7674-360-8Książka Saladyn i krucjaty opisuje największego wodza świata muzułmańskiego, Saladyna. Każdy, kto interesuje się z krucjatami zna dobrze tę postać. Do tej pory w krajach muzułmańskich jest on bohaterem, który przepędził z ziem bliskiego wschodu Europejczyków/chrześcijan. Także w wielu filmach postać Saladyna przedstawiana jest jako osoba waleczna i sprawiedliwa. Jego sprawiedliwość i rycerskość wydają się być wręcz przerysowane. W swojej książce, Piotr Solecki, zamierza zmierzyć się z legendą wodza i ukazać, jakim był naprawdę człowiekiem.

Autor opisuje życie wielkiego wodza islamu od samego początku jego kariery. W dość przejrzysty sposób nakreśla jego drogę do sławy i władzy. Lekki język, bez zbędnych naukowych frazesów, pozwala z przyjemnością zanurzyć się w lekturze.

Bez wątpienia P. Solecki jest zafascynowany postacią Saladyna od najmłodszych lat, dlatego też postanowił napisać tę książkę. Zdecydował w sposób uczciwy rozprawić się z mitem tego wielkiego wodza. Na kartach książki dowiemy się dlaczego Saladyn okazywał łaskę; i nie było to spowodowane charakterem lecz czystym interesem. W przejrzysty sposób autor ukaże nam, że mimo wielkiego szczęścia w walce, nawet zwycięski sułtan ponosił klęski ze świetnie wyszkoloną i uzbrojoną armią Europejczyków. W książce Saladyn i krucjaty nie brakuje również opisów wodzów Europejskich. W jednym z rozdziałów autor przedstawia wielkiego angielskiego króla – wojownika Ryszarda lwie Serce, władcę, który przywrócił nadzieję krzyżowcom i odzyskał część utraconych ziem na rzecz muzułmanów przez tamtejszych władców.

Osobiście uważam, że książka jest bardzo dobrze napisaną biografią Salah ad-Dina[1]. Skierowana jest do szerszego grona czytelników; nie jest to książka naukowa, dzięki czemu nie dotyczy tylko wytrawnych zwolenników historii.


Ocena 5/6

Andrzej Włusek

1 Dobro religii (arab.)

One Comment

  1. Piotr Solecki

    „Czas krucjat to czas średniowiecznych wojen religijnych, a tak na prawdę wojen o ziemię i bogactwa na bliskim wschodzie” – tu się z autorem recenzji nie zgadzam! Nie zaprzeczam, że wielu mogło iść z pobudek materialnych, jednak po pierwsze był to ogromny koszt, a po drugie większość wracała (i wcale nie zdobywali wielkich majątków). Oczywiście w przypadku włoskich republik morskich, chęć wzbogacenia się nie wzbudza dyskusji. Tak udział rycerstwa i możnowładztwa europejskiego wynikał z wielu skomplikowanych, częściej religijnych niż materialnych, pobudek.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*