Anglik Howard Jones już od najmłodszych lat był wielkim pasjonatem i kolekcjonerem wszystkiego co wiąże się z koleją. W tym celu stworzył Wolsztyn Experience.
Wolsztyn – to miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim, siedziba gminy miejsko – wiejskiej Wolsztyn.
Gdy Londyńczyk pojawił się w jedynej na świecie czynnej parowozowni, była ona wtedy bliska upadku. PKP nie było w stanie utrzymać tego cennego zabytku. Takie historyczne lokomotywy były uruchamiane w celu cyklicznych imprez dla kolejowych hobbystów.
Aby ratować stare i cenne parowozy utworzył Wolsztyn Experience. Jest to szkoła, w której można nauczyć się m.in.: obsługi parowozów. Na nauki do Wolsztyna przyjeżdżają miłośnicy kolejnictwa z najbardziej odległych stron świata. Wykupują kursy, dzięki którym mogą popracować w warsztacie przy parowozach czy teź uczestniczyć w prowadzeniu maszyny po torach.
Parowozownia w Wolsztynie jest w stanie odnieść ogromny sukces porównywalny z tym, jaki odnoszą parowozownie w innych krajach jak np. w Wielkiej Brytanii.
Trzeba przywrócić planowy ruch pociągów, bo to jest (lub raczej było) jedyne miejsce na świecie gdzie istnieje żywa, unikalna, działająca na co dzień parowozownia. Skansenów parowozowych, lśniących, działających tylko turystycznie, na których można zarabiać nawet ogromne pieniądze jest na świecie tysiące. Wolsztyn jest tylko jeden! Trzeba to wykorzystać – stwierdził Jones.
Howard Jones za wkład w ratowanie polskich zabytków został doceniony przez królową Elżbietę II. Od brytyjskiej monarchini otrzymał tytuł Członka Imperium Brytyjskiego (Member of the British Empire).
Anglik wypromował polski zabytek kolejnictwa na całym świecie. Żeby go zobaczyć, do Wolsztyna przyjeżdżają turyści z wielu krajów jak np. z Anglii, Francji, USA, Kanady, Australii, Japonii czy nawet z Wysp Cooka.
Dokładnie od 1991 r. na przełomie kwietnia i maja, w Wolsztynie organizowana jest Parada Parowozów. To jedna z najważniejszych imprez kolejowych w Polsce jak i Europie. Podczas tego święta, w jednym miejscu i w jednym momencie „pod parą” jest nawet 10 takich lokomotyw parowych.
1 maja 2020 r. (piątek) będzie można zobaczyć widowisko pt.: „Światło, para, dźwięk”. Natomiast na dzień 2 maja jest zaplanowana XXVII Parada Parowozów.
Źródło: emito.net
Fot. Wikimedia Commons
Karolina Deska