Dwa grobowce odnalezione w Oazie Dakhla w Egipcie

Egipscy archeologowie z Ministerstwa Starożytności, którzy pracowali na obszarze Oazy Dakhla (Ber El – Shaghala), odkryli dwa grobowce datowane na koniec epoki rzymskiej. Ich ściany były jasne, ozdobione kolorowymi malowidłami pogrzebowymi.

Pierwsze prace archeologów w tym rejonie rozpoczęły się w 2002 roku i były kontynuowane przez pięć lat. W tym czasie odkryto ponad 10 niekompletnych grobowców z piaskowca, które uzupełniane były cegłami błotnymi. Cmentarze pochodzą z epoki greckiej. Wiele z nich posiada trzy pietra, inne dwa. Ściany cmentarzy ozdobione są kolorowymi malowidłami pogrzebowymi

Sekretarz Generalny Najwyższej Rady Starożytności, dr Mustafa Waziri, stwierdził, że tegoroczne prace misji archeologicznej obejmowały wykopaliska na terenie położonym na wschód od znaleziska z poprzedniego sezonu. Wtedy też odkryto pierwszy cmentarz, w którego skład wchodziła klatka schodowa (licząca 20 stopni). Poprzedzony był on tablicą z cegły błotnej i posiadał pozostałości po zaprawie murarskiej. Tablica prowadzi do wapiennego ołtarza, który z kolei kieruje do głównego wejścia na cmentarz (zbudowane było z piaskowca); z wejścia głównego przechodzi się prosto do głównej sali cmentarza, rozciągającej się od wschodu na zachód.

Sala została zbudowana z błotnistych cegieł, o wymiarach: 540 cm długości, 250 cm szerokości i 370 cm wysokości. Odnaleziony sufit jest w znacznym stopniu zniszczony. Mur północy zawiera także dwa wejścia do dwóch kamieni grobowych. Wewnątrz nich archeolodzy odnaleźli szkielety, naczynia garncarskie i tunele.

Dr Ayman Ashmawy, szef egipskiego sektora zabytków, przekazał, że drugi cmentarz znajduje się we wschodniej części pierwszego cmentarza. Odnaleziono go podczas badań archeologicznych na wschód od zasadniczego znaleziska. Po usunięciu gruzu odkryto cmentarz zbudowany z cegły błotnej, składający się z sali przekrojowej i dwóch kruszących się kamieni bocznych z fundamentami kaplicy, ołtarza z cegły błotnej ze stiukowymi zdobieniami oraz stołu z piaskowca, które to elementy prowadziły do komory grobowej.

Kapliczka prowadzi na inny cmentarz, w którego skład wchodzi drabina. Ta z kolei doprowadziła archeologów do korytarza pogrzebowego, z którego przechodzi się do komory, znajdującej się na północnej ścianie. Został tam odkryty niezwykły malunek, przedstawiający proces balsamowania.

Źródło: luxortimes.com
Fot. Wikimedia Commons

Karolina Charchowska

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*