Historia bytomskich ratuszy. Rozplanowanie przestrzenne rynku od średniowiecza do współczesności

Od 1254 roku (data lokacji miasta) Bytom posiadał klasyczny układ urbanistyczny, z prostokątnym rynkiem pośrodku i regularną siecią ulic wokół niego. Jak rozwijał się w kolejnych stuleciach ten najważniejszy w mieście plac? Dowiedzą się tego uczestnicy spotkania zaplanowanego na 9 maja w Muzeum Górnośląskim.

Nawarstwienia rozpoznawane były przez archeologów od 1932 roku. Badania rozpoczął dr Walter Matthes, który wysunął przypuszczenie, że miasto założone zostało na surowym korzeniu. Odtworzony przez archeologów obraz ukazał historię zmian, jakie tam zachodziły. Przestrzeń niewielkiego rynku podzielona była na strefy. Ta znajdująca się w pobliżu kościoła parafialnego stanowiła obszar powiązany z realizacją funkcji społecznych i sakralnych, ta w części wschodniej – gospodarczej i handlowej. Pośrodku w XVI w. znajdował się ratusz, a obok niego waga miejska.

Zapraszamy na spotkanie Historia bytomskich ratuszy. Rozplanowanie przestrzenne rynku od średniowiecza do współczesności. Zmiany bytomskiego pejzażu można także zaobserwować, zwiedzając wystawę Bytom na dawnej pocztówce. Miasto i ludzie, która czynna jest w Muzeum Górnośląskim do 31 maja.

Data: 9 maja 2015 (sobota), godz. 14.00

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2, świetlica

Prowadzący: Izabella Wójcik-Kühnel

Wstęp wolny

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*