Historia Ireny Sendlerowej | Recenzja

A. Mieszkowska, Historia Ireny Sendlerowej

W 1939 roku Świat stanął w obliczu wielkiego wyzwania. Kiedy 1 września padły na Westerplatte pierwsze strzały wszystko się zmieniło. Adolf Hitler rozpoczął wcielanie w życie swoich idei zawartych w Mein Kampf. Jednym z głównych założeń polityki Fürera było zgładzenie „elementu” niearyjskiego, przede wszystkim Żydów, w których Hitler upatrywał zła obecnego na całym świecie.

Żydzi skazani byli na eksterminację w pierwszej kolejności. Byli też szczególnie „naznaczeni”, między innymi poprzez noszenie opasek na ramieniu z gwiazdą Dawida. To właśnie dla osób tej narodowości tworzono getta w różnych miastach na terenie Polski, aby odizolować ich jeszcze bardziej od społeczeństwa i poniżyć.

Wśród mnóstwa ludzi – nazistów, esesmanów, zwykłych obywateli, którzy codziennie mijali getta – znalazła się jedynie garstka, która Żydom chciała pomóc. Mimo, że za przejaw jakiejkolwiek formy wsparcia dla mówiących w jidysz groziło rozstrzelanie, ci Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata nieśli otuchę materialna i duchową najbardziej potrzebującym.

Irena Sendlerowa to postać, którą jako pierwszą przywołuje pamięć, kiedy mowa o Holocauście. Na temat jej osoby i jakże heroicznej postawy wobec rzeczywistości lat 1939 – 1945 powstało wiele filmów oraz książek. Mnóstwo szkół i instytucji na terenie Polski i Świata nosi imię tej, która ryzykując własnym życiem, uratowała tysiące żydowskich istnień.

Najnowsza pozycja o Irenie Sendlerowej wyszła spod pióra Anny Mieszkowskiej, która o Sendlerowej już pisała. Książka Historia Ireny Sendlerowej jest uzupełnieniem wcześniejszej Matki dzieci Holocaustu. „Historia…” jest opowiedziana z perspektywy tytułowej bohaterki. Wspomnienia i doświadczenia wojenne nie są pomijane, celowo zabarwiane. Są po prostu prawdziwe, co sprawia, że Czytelnik spotyka się z autentyczną osobą, która nie uważa się za bohatera.

Ogromnym walorem książki jest płynność narracji. Bolesne, ale jednocześnie ukazujące heroizm doświadczenia tytułowej bohaterki książki, ukazane są bardzo przejrzyście. Cały jej życiorys – od wczesnego dzieciństwa aż do śmierci, przepełniony jest autentycznością. Przejmująco i niezwykle wzruszająco, bez udziwnień, Autorka przekazała wspomnienia Ireny Sendlerowej z czasów więzienia jej na Pawiaku. Wszystkie okrucieństwa, których Bohaterka doznała, są przekazane tak, jak podała je Mieszkowskiej.

Oprócz Ireny Sendlerowej poruszone są również biografie, w szczególności te wojenne, osób ściśle z nią współpracujących, pomagających zarówno jej samej przetrwać czasy wojny, ale przede wszystkich walczących z nią o każde żydowskie dziecko. Ponad to, opisane są relacje łączące „Matkę dzieci Holocaustu” z tymi, których uratowała; którym pomogła.

Cenne są także fotografie, pozwalające zobaczyć Irenę z tamtych czasów, jej pracę w Żegocie, rodzinę, listy, które otrzymywała od różnych osób. Doskonale uzupełniają one przedstawianą historię.

Książka Anny Mieszkowskiej jest niezwykle potrzebna. Bardzo wyraźnie Autorka przedstawiła w niej zwykłą Kobietę o niezwykłym sercu. Postawa Ireny Sendlerowej,
a przede wszystkim jej historia, nie jest wyolbrzymiona. Przekazana jest prawdziwie, bez pomijania i ubarwiania. To doskonałe świadectwo bohaterstwa, miłości i odwagi. To w końcu piękny hołd złożony Wielkiemu Człowiekowi.

Wydawnictwo: Marginesy

Ocena recenzenta: 6/6

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*