Historia Żabińskich w Hollywood

Swoją premierę w zeszły piątek miał dramat biograficzny Azyl (The Zookeeper’s Wife), który opowiada poruszającą historię małżeństwa Jana i Antoniny Żabińskich.

Scenariusz filmu powstał na podstawie książki wydanej w 2007 roku Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO autorstwa amerykanki Diane Ackerman. Ackerman zaś swoją książkę napisała w oparciu o wspomnienia Antoniny Żabińskiej z 1968 roku opisane w książce Ludzie i zwierzęta. Film natomiast opowiada historię dyrektora warszawskiego ZOO Jana oraz jego małżonki Antoniny którzy podczas niemieckiej okupacji ukrywali dziesiątki Żydów. Przyjmuje się, że Żabińscy podczas wojny uratowali od 100 do 300 żydów ale również działaczy podziemia i członków Szarych Szeregów jednak dokładna liczba uratowanych przez małżeństwo istnień nie jest znana.

Zdjęcia do filmu reżyserii Niki Caro nie powstały jednak w Polsce a w czeskiej Pradze. Twórcy tłumaczyli ten zabieg tym, że chcieli oddać charakter zniszczonej Warszawy czego nie udałoby im się uzyskać w naszej aktualnie odbudowanej stolicy. Mimo tego, polski charakter w filmie jest widoczny. Cudownie zobrazowano Warszawę oraz tereny Warszawskiego ZOO, na którego terenie rozgrywa się główna akcja filmu. Odtwórczyni głównej roli Jessica Chastain, która już dwukrotnie była nominowana do Oskara bardzo starała się jak najlepiej oddać postać Antoniny, dlatego też udała się osobiście do Willi pod Zwariowaną Gwiazdą. W okresie II wojny światowej tak właśnie nazywano willę na terenie Warszawskiego ZOO, w której mieszkali Żabińscy. Aktualnie znajduje się tam Muzeum Żabińskich, które zostało otwarte 11 kwietnia 2015 roku. Przeczytałam dziennik Antoniny. Byłam w warszawskim domu Żabińskich. Widziałam fortepian, na którym grała, by sygnalizować ukrywającym się Żydom czy mogą wyjść ze swojego schronienia. To było bardzo przejmujące.” – powiedziała aktorka. Antonina Żabińska grała melodię z operetki „Piękna Helena” Offenbacha – „Jedź, jedź, jedź na Kretę!” gdy zbliżali się Niemcy co dawało skrywającym się żydom czas do ucieczki i ukrycia się. Jessica Chastain przyznała, że w filmie jest wiele ciemności jednakże postać Antoniny którą miała okazje zagrać złagodziła odbiór filmu dla niej samej. „Była odzwierciedleniem miłości i dobroci podczas wojny. Była tym miłosiernym bohaterem który nie zważa na to co ją otacza, po prostu dzieliła się swoją miłością.

Warszawski ogród zoologiczny swego czasu był naprawdę wyjątkowym miejscem. Czasy swojej świetności miał w okresie międzywojennym, kiedy to był jedną z najlepszych tego typu placówek w Europie. Rodzina Żabińskich bardzo kochała zwierzęta i dbała zarówno o chronione gatunki, jak i opuszczone zwierzaki. Ich willa czasem nazywana również była Arką Noego, a to ze względu na fakt, iż po ich domu swobodnie chodziły takie zwierzęta, jak np. borsuk, hiena czy szympansica. Niestety 3 września 1939 roku podczas bombardowania jedna z bomb trafiła wprost w wybieg dla niedźwiedzi. Przerażone zwierzęta zaczęły uciekać z klatek i zapanował kompletny chaos. Część z nich uciekła nawet z terenu ogrodu na ulice Warszawy. Tygrysy, niedźwiedzie, lwy i słoń zostały tego dnia zastrzelone przez polskich żołnierzy, ponieważ w panującym wtedy chaosie nie dało się ich poskromić.

Córka małżeństwa Żabińskich – Teresa Żabińska-Zawadzki powiedziała, że film niesie ze sobą pewne przesłani : o humanitaryzm, o to kim powinniśmy być dla innych, w chwili zagrożenia, pomimo tego, że sami jesteśmy zagrożeni. Córka Żabińskich zauważyła również, że jej matka w rzeczywistości była nieco inna niż to ukazane zostało w filmie: bardziej dowcipna, figlarna, ale jednocześnie miała siłę taranu, który parł do przodu; jeżeli było coś do zrobienia, to nie było zmiłuj. (…) Była bardzo silna osobą, nie stwarzając takiego wrażenia, (…) ona tą swoją naiwnością pozorną mnóstwo rzeczy wygrywała, ona umiała ją sprzedawać. Małżeństwo Żabińskich w 1965 roku zostało odznaczone medalem „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata”.

Źródła: wpolityce.pl, telemagazyn.pl, polskatimes.pl, tvp.info

Foto: Kadr ze zwiastuna filmu https://www.youtube.com/watch?v=3s6rGq0F940

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*