Hitler’s Hit Parade

Zapraszamy na kolejny seans w nowym cyklu „Drugie spojrzenie – II wojna w filmie montażowym”. Tym razem pokażemy znakomitą i zarazem bardzo kontrowersyjną produkcję niemiecką. Film wzbudza u historyków, filmowców i krytyków skrajne emocje, w recenzjach padają zarówno takie określenia jak arcydzieło, jak i skandaliczny obraz.

Hitler’s Hit Parade to kompozycja archiwalnych materiałów filmowych z czasów władzy Fürhera. Wykorzystano tu filmy fabularne, amatorskie, animowane, edukacyjne, reklamowe i propagandowe. Zza kadru nie pada ani jedno słowo komentarza, tłem muzycznym są popularne w III Rzeszy, często towarzyszące tańcom, melodie. Twórcy filmu zestawiają żwawe rytmy z coraz bardziej przerażającymi obrazami.

W dyskusji po projekcji udział wezmą: Maciej Drygas, reżyser, prowadzący cykl „Drugie spojrzenie”; Cay Wesnigk, producent filmu; prof. Eugeniusz Cezary Król z Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Pokaz w cyklu przygotowanym z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny „Drugie spojrzenie – II wojna światowa w filmie montażowym”, w ramach którego prezentujemy najciekawsze i zarazem mało znane filmy montażowe (found footage films). Filmy kompilacyjne to dokumenty wykorzystujące istniejące już materiały archiwalne, które poddaje się ponownemu montażowi, czasem wzbogaca efektami dźwiękowymi, sugestywną muzyką czy wprowadzeniem koloru. Przetworzone w ten sposób materiały archiwalne zyskują nowe życie, dając widzowi wrażenie bezpośredniego uczestniczenia w historii. Filmy tego typu często łączą wartości artystyczne z dokumentacyjnymi. Przykładami filmów montażowych są m.in. Powstanie Warszawskie Jana Komasy czy Jeden dzień w PRL Macieja Drygasa.

Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

HITLER’S HIT PARADE

w reżyserii Olivera Axera, Susanne Benze (Niemcy, 2005, 76’)

9 czerwca (wtorek), godz. 18.00
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20

WSTĘP WOLNY

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*