Idea dobra wspólnego w polskiej literaturze XIX wieku – otwarty nabór propozycji wydawniczych

Wydawnictwo Instytutu De Republica od 1 października 2021 roku zbiera propozycje wydawnicze dotyczące dzieł powstałych w latach 1795–1918, których autorami byli wybitni polscy twórcy, wpisujący się w ideę dobra wspólnego. Celem tego przedsięwzięcia jest wyłonienie, a następnie publikacja najlepszych pozycji powstałych w zaproponowanym okresie, a które obecnie są jeszcze nieznane, niedocenione lub zapomniane.

– Kiedy Polska podzielona była pomiędzy trzech zaborców, skarbce jej kultury wypełniły się wybitnymi dziełami znakomitych polskich autorów, tworzących głównie na emigracji. Niestety, ze względu na rozproszenie po całym świecie, wiele z nich do dziś nie ujrzało światła dziennego. Instytut De Republica postawił przed sobą bardzo ambitne zadanie – odzyskania lub odkurzenia ich jak największej liczby. Celem jest wydanie oraz upowszechnianie tych zapomnianych lub nieodkrytych dotąd utworów literackich zarówno w Polsce, jak i zagranicą – tak przedsięwzięcie „Idea dobra wspólnego w polskiej literaturze XIX wieku” opisuje dyrektor Instytutu De Republica dr hab. Bogumił Szmulik, prof. ucz.

Regulamin oraz wszystkie niezbędne dokumenty dostępne są na stronie internetowej Instytutu De Republica w zakładce „Konkursy”. 

Zgłoszenia należy przesyłać na adres Instytutu De Republica: ul. Belwederska 23 lok. 1, 00-761 Warszawa  lub na adres poczty elektronicznej: [email protected].

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*