Ikony mody. 20 ikon, które zmieniły oblicze mody | Recenzja

Ikony mody. 20 ikon, które zmieniły oblicze mody Federico Rocca, Valeria Manferto de Fabianis, Alberta Ferretti

Słynna projektantka Donna Karan tak określiła obiekt twórczy: „Projekt jest stałym wyzwaniem zrównoważenia wygody i luksusu, praktyczności i pożądania”. Moda jest to sztuka, która łączy styl codzienny z artyzmem projektanta. Często trendy prowadziły do rewolucji, czy to światopoglądowej, czy społecznej. Autorzy przypominają o tym czytelnikom w sposób ciekawy i przyjemny.

Ikony mody. 20 ikon, które zmienił oblicze mody to nie książka, a album z krótkim opisem historii, pełen anegdot i ciekawostek. Redakcja postarała się o wspaniałą oprawę graficzną, która przyciąga i zachęca czytelnika. Znajdziemy tu wiele przydatnych informacji. Tym, co najbardziej zwraca uwagę są tytułowe „Ikony”, które na pewno zaskoczą odbiorców.

Valeria Manferto de Fabianis jest współzałożycielką wydawnictwa Edizioni White Star, gdzie jest szefową działu redakcji. Zanotowała ona w swoim życiu wiele sukcesów, z których największym jest świetna seria CubeBook – Fidel Castro. El Lider Maximo: A Life In Pictures, Ilustrowana biografia Johna Lennona, Magia stylu, Rolling Stones. 50 Lat Rocka, Keith Richards, skazany na rock and rolla oraz Mick Jagger. Federico Rocca to dziennikarz modowy, pracujący na portalu Condé Nast – www.style.it, który poświęcony jest tematyce mody właśnie. Ponad to, był on redaktorem i autorem publikacji, tj. Embroidery – Italian Fashion, Contemporary Indian Fashion, czy Hermès, l’avventura del Lusso. Alberta Ferretti z kolei jest bardzo cenioną projektantką. Wiele modelek, celebrytek, czy kobiet społecznie zaangażowanych otrzymało miano ambasadorek międzynarodowego stylu Alberty Ferretti.

Ikony mody to bardzo ciekawa kompozycja tekstu i grafiki. Autorzy przenoszą czytelnika w czasy Prady, Marilyn Monroe, Andy’ego Warhola czy Coco Chanel. Książka wręcz pachnie wszystkimi zapachami tamtego okresu, jest nasycona kolorami, ubrana w świetne zdjęcia. Moją uwagę przyciągnęła przede wszystkim struktura dzieła, które składa się z 20 rozdziałów, nieskupiających się bezpośrednio na osobach, lecz obiektach. Ale to nie wszystko. Okładka albumu jest „strzałem w dziesiątkę” – od razu przykuła moją uwagę i zachęciła do zobaczenia tego, co jest w środku.

Rocco pisze zwięźle, treściwie i interesująco. Opowiada historię w sposób lekki i przyjemny. Przedstawione losy gwiazd są ciekawe same w sobie, ale styl jakim posługuje się autor w jeszcze większym stopniu przykuwa uwagę odbiorcy. W każdym rozdziale pojawia się przynajmniej jedna ciekawostka związana z opisywanym obiektem. Czytając teksty Rocca wczułam się w klimat tamtych czasów.

Obrazki, zdjęcia i rysunki są najmocniejszą stroną dzieła. Ich rozmiar, jakość oraz kolorystyka są bardzo dobre. Wyraźne, mocno zarysowane kontury i barwność sprawiają, że obrazy zachęcają odbiorcę do głębszych refleksji. Widząc niektóre zdjęcia, czy rysunki, w głowie pojawiały mi się kadry z filmów, bądź fragmenty artykułów, w które się zagłębiłam. Ten album to świetny wehikuł czasu.

Jednak nie wszystko jest takie idealne. Podczas lektury zwróciłam uwagę na literówki i błędy designerskie, które mogę przeszkadzać w odbiorze materiału. Przykładem są tu duże litery rozpoczynające rozdział, które w kilku przypadkach są niepotrzebne, gdyż po nich pojawia się cały wyraz. Liczne literówki odciągały moją uwagę od tekstu i wywoływały niemiłe odczucia.

Ikony mody. 20 ikon, które zmieniły oblicze mody to lektura dla każdego. Książka-album jest lekka, miła i przyjemna, pełna ciekawostek oraz historii, które napisane są w sposób ciekawy i intrygujący. Poza małymi potknięciami wydaje się być dziełem wprost idealnym. Doskonałym, aby rozluźnić się i zrelaksować.

Moja ocena to: 5/6

Joanna Marszalec

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*