Iluminacja na gdańskich murach? Słów kilka o renowacji XIV wiecznych murów

Iluminacja na gdańskich murach? Słów kilka o renowacji XIV wiecznych murów

Ze względu na zniszczenia mechaniczne średniowiecznych obwarowań Gdańska datowanych na XIV wiek Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zdecydowało się na ich czyszczenie, zabezpieczenie i renowacje. Decyzja ta została podjęta ze względu na ich walory historyczno-architektoniczne.

W „wiekach średnich” mury były niezbędnym elementem zabezpieczającym miasta przed nieprzyjacielem i były niemal kluczowym elementem zabudowy średniowiecznego miasta otaczając go ze wszystkich stron. W przypadku Gdańska od strony wschodniej mury były dodatkowo wzmocnione poprzez znajdującą się tam fosę. Niezaprzeczalnie mury te stanowią element średniowiecznego dziedzictwa miasta więc decyzja o jej konserwacji była słuszna, pomimo tego, że podjęta została po 71 latach od końca drugiej wojny światowej- wtedy wówczas podjęto decyzje o przywróceniu murów do dawnej świetności. Prace te trwały od 1945 roku niemal do końca lat 40. i początku lat 50. Jednak nie udało się w tym czasie osiągnąć wszystkich wytyczonych celów. Tak więc od tamtego czasu minęło wiele lat, do murów zaczęła się dostawać wilgoć, podlegały procesowi korozji, zaczęły obrastać mchem a także roślinnością. Malowano na nich „grafitii”.

Od 30 listopada trwają prace porządkowe. Głównym celem renowacji murów jest stworzenie z nich atrakcji turystycznej dla zwiedzających. W planach jest wprowadzenie tablic informacyjnych i oświetlenia oraz zabezpieczenie zabytku nieruchomego przed wandalizmem.

Pierwszy etap prac zakończył się przed Bożym Narodzeniem. Przed nami następne  Jak będą wyglądały mury w przyszłości??- na tą odpowiedź musimy jeszcze poczekać.

Źródło: historia.trojmiasto.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Majkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*