Tarcze używane przez Celtów mogły być znacznie bardziej zaawansowane technologicznie, niż dotychczas sądzono

W położonym w środkowej Anglii hrabstwie Leicestershire odnaleziono wykonaną z kory celtycką tarczę, mającą około 2400 lat. Waży ona zaledwie 0,6kg i jest niezwykle wytrzymała.

Większość celtyckich tarcz, jakie dotychczas znajdowano, była wykonana z metalu lub litego drewna. Jednak ta znaleziona niedaleko Leicester w środkowej Anglii znacząco się od nich różni. Została odkryta przez archeologów z Uniwersytetu Leicester w 2015 roku. Trafiła następnie do British Museum i dopiero teraz wyniki jej analizy zostały pokazane światu.

Tarcza jest wykonana z kory, która została najpierw wysuszona w taki sposób, że tarcza zdaje się mieć właściwości „odbijające” ciosy, jakby była wykonana z twardej gumy. Osiągnięto to przez wywołanie napięcia w korze. W miarę suszenia kora była wyginana w przeciwnym kierunku do naturalnej krzywizny powierzchni drzewa, przez co elastyczniejsza wewnętrzna powierzchnia kory stała się zewnętrzną, czyli tą przyjmującą ciosy. To właśnie sprawiło, że taka tarcza, wzmocniona drewnianą obręczą, była jednocześnie lekka i wytrzymała. A lżejsza tarcza zapewnia większą mobilność wojownikowi i do tego powoduje mniejsze zmęczenie w trakcie walki. Dla porównania, typowa metalowa tarcza używana przez plemiona celtyckie ważyła zwykle około 3 kilogramów, a drewniana około 2, co wobec 0,6 kilograma tarczy z Leicester jest znaczącą różnicą.

Znaleziona tarcza pierwotnie miała wymiary około 67 na 37 centymetrów. Jej zewnętrzna część została nacięta, a następnie pomalowana na czerwoną dekorację szachownicy. Datowanie radiowęglowe ujawniło, że powstało ono między 395 a 255 rokiem p.n.e. Kora, z której wykonana jest większość tarczy, prawdopodobnie pochodziła z drzew wierzbowych lub olchowych. Tarcza była z pewnością wykorzystywana w walkach, bowiem posiada 2 ślady powstałe prawdopodobnie po uderzeniach włóczni oraz 2 ślady prawdopodobnie po cięciu mieczem.

Archeolodzy znaleźli tarczę w czymś, co wydaje się być prehistorycznym sztucznie wytworzonym basenem, znajdującym się niedaleko osady. Cel wykonania takiego basenu i złożenia w nim tarczy pozostają nieznane.

Jeżeli w przyszłości znajdziemy więcej takich tarcz, to będziemy musieli zweryfikować nasze postrzeganie tego, jakim uzbrojeniem dysponowały celtyckie plemiona. Być może były bardziej zaawansowane technologicznie, niż obecnie sądzimy.

Źródła: independent.co.uk, celtica.pl
Fot. Wikimedia Commons

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*