„Imperium Brytyjskie. Od kolonizacji Ameryki po referendum szkockie” – nowy Pomocnik Historyczny

Imperium Brytyjskie. Od kolonizacji Ameryki po referendum szkockie” – nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI ukaże się 10 września w salonach prasowych i kioskach.

Okladka ImperiumW tym roku Szkoci zadecydują o dalszych losach Wielkiej Brytanii, opowiadając się za niepodległością lub pozostaniem autonomicznym państwem w ramach Zjednoczonego Królestwa.

To referendum jest dobrym pretekstem do opowiedzenia historii Imperium Brytyjskiego, które Szkoci budowali ramię w ramię z Anglikami i Irlandczykami, zaś zjednoczone królestwo Anglików, Szkotów i Irlandczyków było tego władztwa metropolią.

Było to imperium jedyne w swoim rodzaju. Największe w historii świata: w szczytowym okresie rozwoju, na przełomie XIX i XX w., zajmowało blisko 36 mln km kw. powierzchni na wszystkich kontynentach. Żył w nim co piąty mieszkaniec Ziemi. Powstało na morzach, w celach merkantylnych. W przeciwieństwie do imperiów kolonialnych, tworzonych przez państwa absolutystyczne, Imperium Brytyjskie powstawało stopniowo, w sposób niezorganizowany. Zbudowało potęgę na niewolnictwie, ale także na wolnym handlu. Rozpadło się właściwie bezkrwawo (przekształcając we Wspólnotę Narodów, Commonwealth), samo krwią płacąc w dwu wojnach światowych w obronie porządków liberalnych.

Imperium spełniło także rolę kulturotwórczą i mitotwórczą daleko poza Wyspami Brytyjskimi. Kultura brytyjska podbija dziś o wiele większe obszary globu, niż było to za czasów istnienia Imperium Brytyjskiego.

Pomocnik Historyczny Imperium Brytyjskie. Od kolonizacji Ameryki po referendum szkockie ukaże się 10 września w cenie 21,99 zł.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*