rzymski sarkofag we Francji

Odkryto rzymski sarkofag we Francji

Archeolodzy odkryli pochodzący z II wieku rzymski sarkofag we Francji

Rzymski sarkofag we Francji został odkryty w Durocortorum (dziś część Reims), w którym prace poszukiwawcze trwają od połowy XIX wieku. Sarkofag pochodzi z II wieku n.e. W jego wnętrzu archeolodzy znaleźli szkielet kobiety wraz z wyposażeniem.

Durocortorum

Durocortorum czy Durocorter było rzymskim miastem w prowincji Gallia Belgica. Było to główne miasto Remów, celtyckiego ludu, który podporządkował się Juliuszowi Cezarowi. Uważa się, że miasto powstało między 450 a 200 rokiem p.n.e.

Niewiele wiadomo o tym, jak wyglądało Durocortorum przed przybyciem Rzymian. Uważano je za ostatnie cywilizowane miasto na północy. Gdy wojska Cezara zaczęły zbliżać się do Galii, Belgowie zjednoczyli się, by odeprzeć inwazję. Remowie jednak zdecydowali się sprzymierzyć z Rzymianami.

Wysłali dwóch posłów, aby z nimi pertraktowali. W 57 roku p.n.e. Belgowie starli się z Rzymianami, a armia Juliusza Cezara odniosła zwycięstwo. Po wycofaniu się Cezara, wojska Belgów zaatakowały Remów. Wojska rzymskie zawróciły i przyszły z pomocą swoim sprzymierzeńcom.

W tym czasie terytorium Remów rozciągało się od Sekwany po Marnę i Mozę. Rwmowie pozostali lojalni wobec Rzymu przez cały okres wojen galijskich, a Durocortorum zostało uznane za miasto samodzielne, uprzywilejowane ze względu na sojusz z Rzymem, zachowało swoje prawa i rządy. Za panowania Augusta jego terytorium znalazło się w prowincji Gallia Belgica, a Durocortorum stało się jej stolicą.

  • Z Durocortorum było siedem dróg do Cambrai:
  • Augusta Treverorum (Trewir),
  • Divodorum (Metz),
  • Tullum Leucorum (Toul),
  • Catalaunum (Châlons-en-Champagne)
  • i dwie drogi do Augusta Suessionum (Soissons)).

W szczytowym okresie miasto zajmowało powierzchnię 90 hektarów, na których zbudowano amfiteatr, teatr i łaźnie. W latach 175-250 miasto zostało przebudowane na wzór rzymski. Miasto, o powierzchni 55 hektarów, otrzymało także mur z bramami. Po 250 roku wokół miasta zbudowano nowy, większy owalny mur miejski.

W 274 roku miasto zostało splądrowane. Po tym, jak Trewir stał się stolicą Gallia Belgica, Durocortorum pozostało ważne jako stolica Belgica Secunda. W 407 roku Durocortorum zostało splądrowane przez Wandalów.

Durocortorum i rzymski sarkofag we Francji

Prace archeologiczne w Durocortorum trwają od XIX wieku. Ostatnio zespół z francuskiego Narodowego Instytutu Prewencyjnych Badań Archeologicznych (Inrap) prowadził wykopaliska w jednej z części nekropolii, poszerzając prace rozpoczęte w latach 60. ubiegłego wieku.

Odcinek, na którym obecnie skupiają się archeolodzy, przez długi czas był uważany za nieużywany, ponieważ znajduje się na dawnych bagnach.

Okazuje się jednak, że Rzymianie utworzyli w ziemi duże rowy, które przekierowywały wodę do rzeki Vesle, a zespół INRAP znalazł tam szczątki grobowe z 20 pochówków. Najbardziej rzucający się w oczy był nieotwarty sarkofag z II wieku n.e.

Sarkofag, wciąż mocowany ciężkimi ołowianymi zszywkami, został wycięty z grubego wapienia. Eksperci uważają, że sugeruje to, iż powstał on z ponownie wykorzystanych materiałów budowlanych.

Wewnątrz sarkofagu archeolodzy znaleźli szkielet kobiety wraz z jej wyposażeniem pogrzebowym. Były to cztery lampy oliwne, dwie szklane butelki, lustro spoczywające przy głowie, bursztynowy pierścień i grzebień.

Archeolodzy pracują teraz nad stworzeniem bogatszego profilu kobiety. Próbki osadów z wnętrza sarkofagu ujawnią, w jaki sposób ciało zostało potraktowane. Następnie zostanie pobrane DNA z zęba i wprowadzone do genetycznej bazy danych nekropolii, którą buduje Inrap i która obecnie zawiera już 80 próbek.

W ciągu ostatnich dwóch dekad badań odkopano 5 grobowców. Na początku tego roku archeolodzy w Reims znaleźli gigantyczny rzymski kompleks z II wieku n.e.


Źródło: Live Science

Fot. Émilie Jouhet/Inrap

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*