Interaktywna mapa potwierdza, że „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”!

Zespół ekspertów stworzył interaktywną mapę lądowych tras z całej Europy, które zbiegają się w Rzymie – stolicy Włoch.

Pierwsze drogi rzymskie powstały w IV wieku przed naszą erą. W czasach świetności Imperium Rzymskie stworzyło sieć dróg w całej Europie, począwszy od dzisiejszej Wielkiej Brytanii po Turcję. 337 szlaków łączyło 113 prowincji, a długość dróg wynosiła ponad 80 tysięcy kilometrów. Mnogość dróg przyczyniła się do powstania powiedzenia – „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”. Oktawian August umieścił na Forum Romanum złoty kamień milowy. Kolumna pokryta pozłacaną blachą stanęła w miejscu, gdzie krzyżowały się Via Aurelia, Appia, Flaminia, Salaria i Ostensis.

Zespół kartografów ze Stuttgartu (Benedikt Groβ i Philipp Schmitt), we współpracy z geografem cyfrowym Raphaelem Reimannem, zilustrowali lądowe trasy europejskie, które zbiegają się w Rzymie. Z siatki 26 503 452 kilometrów kwadratowych, naukowcy wybrali 486 713 punktów początkowych, które nałożono na mapę drogową Europy. Kolejnym punktem projektu było stworzenie algorytmu, który obliczył najkrótsze trasy między każdym punktem a Rzymem.

Powstały plan prezentuje trasy, które rzeczywiście prowadzą do Rzymu. Grube linie na mapie to trasy najczęściej używane. Od nich odchodzą mniejsze trasy.

Powstałą w ten sposób siatkę można oglądać na stronie zespołu badawczego (roadstorome.moovellab.com) i dowolnie zoomować.

Źródło: openculture.com, roadstorome.moovellab.com, archdaily.com, wikipedia.org

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*