Interesujące znalezisko na zamku krzyżackim w Sztumie

Na terenie zamku krzyżackiego w Sztumie archeolodzy dokonali ciekawych odkryć.

Aktualne prace badawcze prowadzone są przez archeologów z Muzeum Zamkowego w Malborku. To właśnie ta instytucja od początku tego roku jest zarządcą zamku.

Należy zauważyć, że obecnie prowadzone prace są pierwszym kompleksowym i metodycznym badaniem dziedzińca zamku w Sztumie. Każdy dzień prac przynosi nowe i interesujące odkrycia. Natrafiono między innymi na nieznane fragmenty murów.

Naukowcy odnaleźli także część fundamentów skrzydła zachodniego, które nie zachowało się do naszych czasów. Na podstawie wykopanych fundamentów postarają się ocenić wielkość samego skrzydła. Dzięki ikonografii i innym źródłom historycznym odsłonięto także część fundamentów baszty Alberta. Podczas prac odkrywane są różne artefakty, z których najstarsze pochodzą z XIV wieku.

Jednak – zdaniem badaczy – najważniejszym odkryciem jest fundament gotyckiego muru. Znajduje się on przy południowym szczycie wozowni.

Źródła mówią, że w tym miejscu mogła znajdować się kaplica Wielkiego Mistrza. Czy tak rzeczywiście było przekonamy się w przyszłym roku, kiedy odsłonimy większy fragment – mówi Zbigniew Sawicki, z Muzeum Zamkowego w Malborku.

Na uwagę zasługuje fakt, że pracom archeologów mogą się z bliska przyglądać turyści. W planach naukowców są kilkuletnie badania.

Źródła: radiogdansk.pl, nowysztum.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Wojciech Sobański

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*