Interesujący projekt Muzeum Zamkowego w Malborku

Malbork należy bez wątpienia zaliczyć do grona najładniejszych miast w Polsce. Wyróżnia się ono nie tylko interesującą architekturą i ciekawymi zabytkami, skrywającymi liczne tajemnice, ale posiada również swój urok i niepowtarzalny klimat, co potwierdzi wielu turystów.

W rozwoju kultury, a zwłaszcza promocji danego regionu, istotną rolę odgrywają instytucje kultury, w tym zwłaszcza muzea, bez których pamięć o istotnych wydarzeniach i postaciach odeszłaby w zapomnienie.

Decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznano Muzeum Zamkowego w Malborku dofinansowanie z tzw. funduszy norweskich na budowę budynków gospodarczych na Przedzamczu.

Muzeum Zamkowe w Malborku ma długą i bogatą tradycję. Powstało 1 stycznia 1961 roku. Znajduje się w historycznym zamku krzyżackim w Malborku, w którym zgromadzono ponad 40 tys. muzealiów. Początkowo zbiór muzealny był bardzo skromny, ale z biegiem czasu zaczął się systematycznie powiększać. Zasługi i działania kulturalno-oświatowe muzeum zostały docenione, czego dowodem był otrzymany w 2011 roku Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

6 listopada bieżącego roku resort Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformował, że zakończyła się producedura oceny i wyboru projektów do Działania 1 „Poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym” Programu Kultura finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego” oraz budżetu państwa. Spośród 224 złożonych wniosków, do realizacji zakwalifikowanych zostało 16. Wśród projektów znalazł się również wniosek Muzeum Zamkowego w Malborku – „Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych”.

W myśl złożonego projektu – muzeum zamierza naprawić i odrestaurować zachowane historyczne mury, nadbudować fragmenty ścian pierwszej kondygnacji i odtworzyć poddasza, natomiast w relikty – wstawić nowe wnętrza (nowoczesne, dostosowane dzięki windom przeznaczonym też na potrzeby osób niepełnosprawnych. Ponadto w środku ma powstać około 2,5 tys. m kw. powierzchni użytkowych przeznaczonej dla celów zamkowej biblioteki i pracowni konserwatorskiej, które nie mieszczą się w obecnych pomieszczeniach i z tego powodu też zostaną przeprowadzone. W ramach projektu powstaną też nowe jednostki w strukturze muzeum: Pracownia Digitalizacji i Centrum Badań nad dziedzictwem pokrzyżackim.

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, odbudowane obiekty na Przedzamczu miałyby służyć pracownikom, mieszkańców i turystom od 2024 roku. Koszt prac szacowany jest na ponad 17 mln zł (dokładnie 17 761 140,57 zł), zaś dofinasowanie wynosi 15 096 969,48 zł. Łączna wartość całego przedsięwzięcia została oszacowana na kwotę 28 658 924,24 zł. Pozostaje tylko żyć wykonawcom projektu wytrwałości i szczęścia w realizacji zamierzonego celu.

Źródło: malbork.naszemiasto.pl, portalnaplus.pl

Fot. Wikimedia Commons

Tomasz Sumara

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*