Archeolodzy obrażają poszukiwaczy

W zachodniopomorskich mediach ukazał się news o ograbieniu grobów żołnierskich przez poszukiwaczy używających wykrywaczy metali. Natychmiast zareagował Oddział Warszawski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, który od lat przoduje w kształtowaniu negatywnego wizerunku hobbystów.

Archeolodzy nadal nie przeprosili za swoje oskarżenia pomimo nowych faktów w tej sprawie. Jak donosi portal igryfino.pl osoba zatrzymana przyznała się do ograbienia grobów, ale nie była nawet poszukiwaczem artefaktów. Niezależnie od tego archeolodzy apelują o wprowadzenie zmian prawnych względem poszukiwaczy zabytków i pozostałości po dawnych czasach podkręcanych tego typu manipulacjami opinię społeczną. Wiadomo już, że w styczniu tego roku do kilku ministerstw trafiła propozycja zmian prawnych zaproponowana przez SNAP. Treść postulatów nie została ani ujawniona ani tym bardziej konsultowana ze środowiskiem, którego zmiany prawne mają dotyczyć.

Poszukiwacze to osoby, które poszukują śladów przeszłości za pomocą wykrywaczy metali. W taki o to sposób ich hobby i pasja (poszukiwanie artefaktów) owocuje znalezieniem starych monet, guzików itp.).

Fot.: Wikimedia Commons

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*