“POLAND FIRST TO FIGHT!” – Westerplatte 2013

W  74. rocznicę niemieckiej agresji na Polskę, Muzeum II Wojny Światowej przy współpracy z Fundacją Invenire – Salvum oraz grupami rekonstrukcji historycznych, przygotowało dla zainteresowanych  wyjątkową lekcję historii z wydarzeń mających miejsce podczas obrony Westerplatte w 1939 roku.

Uroczystości ruszają już w przeddzień rocznicy wybuchu –  31 sierpnia, wtedy to od godziny 20:00 będziemy mieć okazję uczestnictwa w  inscenizacjach obrony Westerplatte obejmujących teren całego półwyspu. Wieczorny spektakl potrwa do godziny 23:00. Warto dodać, że całe przedsięwzięcie będzie czynnie wspierane przez członków hiszpańskiego stowarzyszenia „Poland First to Fight”. Celem tej organizacji jest przybliżanie historii Polski od momentu odzyskania niepodległości do zakończenia II wojny światowej. Uczestnicząc w historycznych rekonstrukcjach w Hiszpanii, jak i poza jej granicami, odtwarzają polskie formacje wojskowe z lat 1918 – 1945.

1 września punktualnie o godzinie 4:45 pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża odegrany zostanie Mazurek Dąbrowskiego, po którym przemówi Prezydent Miasta Gdańska – Paweł Adamowicz. Głos zabiorą również przedstawiciele najwyższych władz państwowych Polski, po czym nastąpi uroczyste złożenie wieńców. Na porannych uczestników uroczystości czekać będzie gorący poczęstunek – kuchnia polowa.

Od godziny 10:00 zaplanowano aktywne zwiedzanie półwyspu, połączone z prezentacją wystawy „Westerplatte: Kurort – Bastion – Symbol”. Zapoznać się będzie można również z dioramami,  specjalnie przygotowanymi przez rekonstruktorów.

W samo południe natomiast rozpoczną się uroczystości religijno-patriotyczne pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

Całość obchodów na Westerplatte uświetni bogata oprawa pirotechniczna.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Gdańska – Paweł Adamowicz.

Zainteresowanych odsyłamy na stronę http://www.gdansk.pl/westerplatte, gdzie można pobrać  program obchodów rocznicy.

Serdecznie zapraszamy!

Zdjęcie z nagłówka: Pomnik Obrońców Wybrzeża. Źródło: wikimedia commons

Emilia Szymkowiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*